• 2018-11-21

Sztuka współczesna po 1989 roku

Od 16 do 27 listopada w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie zobaczymy prace czołowych przedstawicieli sztuki współczesnej po 1989 roku. Kultowa fotografia Gimnastyka profana Oskara Dawickiego, obrazy DOBRE serce, SŁABA wola Jadwigi Sawickiej czy rzadko spotykana w obiegu aukcyjnym praca Lata walk ulicznych Karola Radziszewskiego będą częścią wystawy Sztuka Współczesna: Nowe Pokolenie po 1989 roku.

Marcin Maciejowski — „Sabo nie idź tą drogą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Maciejowski — „Sabo nie idź tą drogą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrazy Jadwigi Sawickiej DOBRE serce, SŁABA wola z 2016 roku pochodzą z serii obrazów pisanych, w których tradycyjne malarstwo miesza się z konceptualizmem. Słowa umieszczone na płótnach i wydrukach Sawickiej były wyjęte z kontekstu, często źle podzielone, pozbawione znaków diakrytycznych, czasami zaś niespodziewanie się urywały. Choć forma obiecuje komunikat, z zalewu medialnej informacji trudno wyciągnąć sens. A przecież owe krzykliwe, sensacyjne i drastyczne nagłówki kreują nasz obraz świata. Sawicka separuje je podobnie jak części garderoby, które na jej płótnach nabierają nowych, emocjonalnych znaczeń.

Na wystawie pojawi się także rzadko widziana na aukcjach praca Karola Radziszewskiego Lata walk ulicznych, która stanowi ilustrację do prozy Michała Zygmunta o tym samym tytule. Częstym motywem realizacji Radziszewskiego jest problem przenikania się sfery prywatnej i publicznej. W swoich pracach łączy elementy popkulturowe z motywami religijnymi. Graficzną stylistykę Radziszewskiego charakteryzują linearne formy kształtowane za pomocą grubego, czarnego konturu na białym tle.

Na wystawie ponadto pojawią się też m.in. dzieła czołowych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej, którzy zdobyli ugruntowaną pozycję — Normana Leto, Zbigniewa Rogalskiego, Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego, Radka Szlagi, Basi Bańdy i Sławka Pawszaka. 27 listopada wszystkie prace pójdą pod młotek. Wybuchowa mieszanka sztuki wysokiej i popkultury, odwieczna kontestacja tradycji i nonkonformizm — to cechy charakteryzujące sztukę nowego pokolenia po 1989 roku. Artyści tworzący sztukę najnowszą przede wszystkim eksperymentują, co pociąga za sobą zmianę w tworzeniu malarstwa.

Sztuka współczesna po 1989 roku. Wystawa
Od 16 do 27 listopada 2018 roku
Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Piękna 1A, Warszawa

Dodaj komentarz