Spotkanie z fotografem: Piotr Zbierski

22 listopada Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na spotkanie poświęcone nowemu projektowi fotograficznemu Piotra Zbierskiego Cienie Echa. Pracę na tym cyklem fotograf rozpoczął w 2015 r., a efektem końcowym będzie książka fotograficzna, której premiera planowana jest na listopad 2019 r. na prestiżowych targach fotograficznych Paris Photo (wydawca: Andre Frere Editions). Podczas spotkanie odbędzie się pokaz nowych zdjęć Zbierskiego w postaci slideshow. Projekt fotograficzny Cienie Echa (Echoes Shades) jest wizualną opowieścią między innymi o problematyce przeżywania masowych rytuałów religijnych, duchowych świąt ku czci natury oraz tradycyjnych praktykach medycznych związanych z szamanizmem.

Piotr Zbierski „Cienie Echa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Zbierski „Cienie Echa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cienie echa to artystyczna analiza relacji i współistnienia natury oraz kultury. Nawiązując do tytułu – echa to słuchowe odbicia realnego dźwięku, natomiast cienie to odbicia wizualne realnych związków czasoprzestrzennych w świecie. Tak właśnie fotograf postrzega historiozoficzną relacje między naturą a kulturą. W swoich pracach przedstawia kulturę rozumianą jako echa natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze.

Relacje siły, która „znakuje” (Natura), oraz przestrzeni „oznakowanej” (Kultura) są dla Zbierskiego podstawą oraz głównym punktem wyjścia do analizy współczesnych zjawisk i przemian kultur w religare – wiązaniu ponownym rytuałów przodków. Fotograf głównie skupia się na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej; m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch na Podlasiu w tradycji medycyny naturalnej regionu.

To co najbardziej interesuje Zbierskiego w tym cyklu fotografii to ślady i szwy tego, co było jeszcze przed obrazem, archeologia, która nie jest linearną rekonstrukcją, ale uznaniem współobecności czasów. Dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Interesuje go nachodzenie się i erozja tych przestrzeni, dążące do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem antropologicznej przeprawy przez wieki. W swoim nowym cyklu fotografii fotograf skupia się na zagadnieniach związanych z powstawaniem kultur, symboli i znaków, którymi się posługujemy. Zbierski szczególny nacisk kładzie na obserwację natury jako czynnika, z którego wywodzi się większość systemów kulturowych. Skupia się na społecznościach pierwotnych i systemach znaków/obrazów, które zostały wypracowane, jak również na zagadnieniach związanych z subiektywnym postrzeganiem czasu i rytmu przyrody.

Spotkanie towarzyszy wystawie Jacoba Aue Sobola With and Without You.

Spotkanie z fotografem: Piotr Zbierski Cienie Echa
22 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Leica 6×7 Gallery Warszawa

Dodaj komentarz