Zuzanna Ginczanka – wspomnienie poetki w Muzuem Witolda Gomrowicza

Koncert zatytułowany Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird przypomina sylwetkę i wiersze zamordowanej przez nazistów Zuzanny Ginczanki – zaprzyjaźnionej z Gombrowiczem, pięknej, utalentowanej poetki, o której pamięć niemal zupełnie została wymazana.

„Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird to więcej niż koncert. To hipnotyczne połączenie muzyki, słowa, form teatralnych i sztuk wizualnych. Transowy wokal i muzyka Doroty Jaremy i Pawła Szamburskiego budują tło, na którym Kamilla Baar-Kochańska pyta o pamięć i o los artystki-kobiety. Pyta słowami wierszy Zuzanny Ginczanki, uzupełnionych tekstem Bożeny Keff. To jednocześnie opowieść o wyemancypowanej kobiecie, poetce, Żydówce. Opowieść o instynktach, zmysłach, fizjologii, emocjach. Miłość i zachwyt życiem wymieszane z ironią, zdradą i strachem.

Oprawa wizualna koncertu została stworzona z fragmentów filmów powstałych w latach życia Ginczanki, uzupełnionych współczesnymi nagraniami z Kamillą Baar-Kochańską. To wideo-kolaż z filmów eksperymentalnych, awangardowych i autorskich, inspirowany muzyką i nawiązujący do wierszy poetki.

Zuzanna Ginczanka, była poetką-wizjonerką, znaną w świecie międzywojennej bohemy, wyemancypowaną, olśniewająco piękną kobietą. Publikowała między innymi w „Skamandrze“ i „Szpilkach“. Urodziła się na styku tych trzech krajów, języków i kultur: Ukrainy, Rosji i Polski. Wybrała Polskę Tuwima i Gombrowicza (przez obu była ceniona), a przyszło jej umrzeć w Polsce szantażystów i szmalcowników. Doświadczona wojenną ucieczką i zdradą, aresztowana przez gestapo, torturowana. Została rozstrzelana w KL Płaszów. Zginęła mając zaledwie 27 lat.

Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird
25 listopada 2018 roku, godz. 17.00
Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola

Dodaj komentarz