Max Berg – architekt, który miał wizję

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie z dr. Jerzym Ilkoszem, dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu, poświęcone niezrealizowanym planom Maxa Berga wyburzenia kamienic w centrum Breslau i zastąpienia ich wieżowcami. Niespełniona wizja Maxa Berga to spotkanie w ramach cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław – o powojennych dziejach miasta.

„Niespełniona wizja Maxa Berga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Niespełniona wizja Maxa Berga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem spotkania będzie Max Berg – wrocławski urbanista i architekt miejski, którego najbardziej znaną budowlą we Wrocławiu jest Hala Stulecia, od 2006 roku znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Innymi budowlami, które zachowały się do dzisiaj we Wrocławiu są elektrownie wodne przy mostach Pomorskich, czy kaplica cmentarna na Osobowicach. Bardzo intrygujące są jednak wizje architekta, których nie udało mu się zrealizować dotyczące utworzenia city finansowo-usługowo-urzędniczego. Koncepcja ta, wymagająca wyburzenia starej zabudowy okazała się zbyt śmiała i doprowadziła do odwołania Maxa Berga z urzędu i jego wyjazd z miasta.

Misja: Polska. Misja: Wrocław – spotkania o powojennych dziejach miasta to cykl wykładów i spotkań, w ramach których poruszana jest tematyka powojennych dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska – regionu jak w soczewce skupiającego dramatyczne wydarzenia czasów współczesnych.

Niespełniona wizja Maxa Berga
22 listopada 2018 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza, Wrocław

Dodaj komentarz