Jadwiga Maziarska w Galerii Piekary

Mija dekada odkąd odbyła się retrospektywa Jadwigi Maziarskiej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a niedługo po niej wystawa monograficzna w Galerie Johnen w Berlinie. Tym razem to Galeria Piekary w Poznaniu, specjalizująca się w prezentacjach i opracowaniach polskiej awangardy, postanowiła przypomnieć o tej wybitnej malarce z Grupy Krakowskiej.

Jadwiga Maziarska, „Kompozycja”, 1948 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jadwiga Maziarska, „Kompozycja”, 1948 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa JADWIGA MAZIARSKA: Jak mam Panu na to odpowiedzieć? poprowadzi dialog z artystką, przywołując przekorną grę jej własnych wypowiedzi z dziełami. Maziarska manipulowała odbiorcami w bardzo interesujący sposób — chętnie opowiadała o swojej sztuce, jednocześnie nigdy nie zdradzając tajników swojego warsztatu.

Wystawa w Galerii Piekary spróbuje pokazać oba aspekty jej procesu twórczego, który poznali tylko nieliczni, i który sama artystka werbalizowała niezwykle poetycko i zarazem precyzyjnie. Znajdą się na niej obrazy olejne i akrylowe, reliefy woskowe, kolaże, rzeźby, kompozycje przestrzenne, i szkice. Będą im towarzyszyć cytaty — najważniejsze wypowiedzi Maziarskiej zachowane w wywiadach, notatkach i wieloletniej korespondencji z najbliższą przyjaciółką Erną Rosenstein. Dialog autokomentarzy artystki z konkretnymi pracami będzie wyznaczał strukturę wystawy, opowiedzianą równolegle dwoma językami. 

JADWIGA MAZIARSKA: Jak mam Panu na to odpowiedzieć?
Wernisaż: 23 listopada 2018 roku, godz. 19.00
Czas trwania wystawy: 16 listopada do 21 grudnia 2018 roku
Kuratorka: Barbara Piwowarska
Miejsce: Galeria Piekary, ul. św Marcin 80/8 Poznań

Dodaj komentarz