• 2018-11-19

She dances on Jackson

W ramach jubileuszowej 10. edycji projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędzie się wystawa brytyjskiej artystki Vanessy Winship. she dances on Jackson, która będzie pierwszą prezentacją dzieł fotografki w Polsce. Jak zauważają organizatorki to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się twórczości jednej z najciekawszych artystek, która od lat konsekwentnie realizuje projekty długoterminowe dotyczące natury człowieka, funkcjonowania grup społecznych oraz zmieniającego się krajobrazu, historii indywidualnych i zbiorowych.

Vanessa Winship, z cyklu „she dances on Jackson”, 2011-2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vanessa Winship, z cyklu „she dances on Jackson”, 2011-2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka o cyklu she dances on Jackson:

Jest coś ujmująco pięknego a jednocześnie głęboko niepokojącego w Stanach Zjednoczonych i dążeniu do amerykańskiego snu. Chociaż wiedziałam, że pod tym metonimicznym pojęciem kryje się coś, czego pożądają ludzie na całym świecie, zastanawiałam się, co leży u jego podstaw. Być może to, co można uznać za idealne szanse i możliwości? Odbyłam zatem dwojaką podróż: jedna była moim własnym poszukiwaniem tego snu, a druga podążaniem za snem osób, które spotykałam po drodze.

Stany Zjednoczone są jak sławna osoba, którą – jak się nam wydaje – znamy i dlatego traktujemy ją z niejaką poufałością. Dla mnie ta bliskość wynikała z kontaktu z kinem, fotografią, muzyką, literaturą i popkulturą. Odbyłam kilka „pielgrzymek” śladami innych fotografów, którzy podróżowali tam przede mną. Byli oni moimi nieformalnymi nauczycielami. Przybywałam na miejsce, mając przy sobie garść informacji z drugiej ręki i wewnętrzny barometr, który podpowiadał mi „gdzie” i „kto”. Potem starałam się odnaleźć sposób na zrozumienie miejsca i opowiedzenia o nim czegoś, o czym – jak się okazywało – nic nie widziałam.

Gdzieś w tle mojej podróży słychać było odgłosy kampanii prezydenckiej, ale moją uwagę przykuwało to, co działo się poza nią: wydarzenia i niewydarzenia z życia zwykłych ludzi – wesołe miasteczko, karnawał, spacer nad rzeką, kościelna ceremonia. Trafiałam wszędzie tam, gdzie mogłam spotkać ludzi. Zaczęłam rozumieć podstawowe ludzkie pragnienie przeżywania chwil kontaktu i odczuwania więzi. Tak oto sednem mojej podróży stała się akceptacja obcych.

Ten cykl to – tak jak te delikatne, ledwie słyszalne kręgi na wodzie – moja notatka z tamtego okresu.

Vanessa Winship

Vanessa Winship – brytyjska fotografka światowej sławy, dla której fotografia to proces czytania i pisania, droga do zrozumienia. Jej twórczość bada delikatną naturę społeczeństwa, krajobraz oraz dziedzictwo zbiorowej i indywidualnej historii. Studiowała film, fotografię i wideo na Politechnice w Londynie w latach 1984-1987. Mieszkała i pracowała przez kilka lat w Turcji i okolicach, a także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku była pierwszą kobietą, która wygrała nagrodę Fundacji Henri Cartier-Bressona. Inne wyróżnienia to Sony I’iris d’or World Photography Award, National Portrait Gallery Godfrey Argent i World Press Photo. Jej prace były wystawiane zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2014 roku miała swoją pierwszą dużą wystawę retrospektywną w Foundacion Mapfre w Madrycie w Hiszpanii, a latem tego roku w Londynie w Barbican Art Gallery. Jest autorką kilku monograficznych książek fotograficznych: Schwarzes Meer (Morze Czarne), Sweet Nothings, she dances on Jackson, And Time Folds.

20 listopada o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z artystką And time folds, czyli o fotografii i szukaniu swojego miejsca w świecie. Prowadzenie: Vanessa Winship. Spotkanie odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, budynek Laboratorium, Sala im. W. Krukowskiego.

Vanessa Winship opowie o swojej drodze artystycznej, w tym o pracy nad cyklem she dances on Jackson włączając fragmenty korespondencji, którą wówczas prowadziła. Artystka podzieli się swoimi inspiracjami i rozmyślaniem nad tym, jak poprzez fotografię odnajdujemy swoją drogę w świecie i we współczesnym społeczeństwie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, spotkanie objęte jest zapisami, ale będzie rejestrowane i transmitowane on line na facebookowym profilu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Zapisy również na facebookowym profilu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Artystka w trakcie swojego pobytu przeprowadzi kilkudniowe warsztaty, z osobami, które zgłosiły w nich swój udział i zostały przez nią wybrane..

Wystawa she dances on Jackson i spotkanie z autorką Vanessą Winship
10. edycja Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Autorki i koordynatorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Wernisaż: 21 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa: od 22 listopada do 31 grudnia 2018 roku
Galeria JEDNOSTKA w Warszawie

Dodaj komentarz