• 2018-11-16

Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej

Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki będzie mieć swoją premierę w Teatrze Starym w Krakowie już 30 listopada. To wielowątkowe przedstawienie badające społeczne emocje, zwyczaje, a przede wszystkim – formujące się w oparciu o system wartości wyznawany w danym czasie, obywatelskie dążenia i aspiracje, których kształt zależy również od umiejętności trafnego rozpoznania zastanej sytuacji społecznej i politycznej.

„Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej”, Paweł Demirski, reż. Monika Strzępka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej”, Paweł Demirski, reż. Monika Strzępka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zainspirowani Opisem obyczajów za panowania Augusta III Jędrzeja Kitowicza i spektaklami powstałymi na jego kanwie, twórcy spektaklu, przyglądając się krajobrazowi społeczno-politycznemu państw postkomunistycznych po 1989 roku, zaczepnie pytają o charakter narodowej i ponadnarodowej wspólnoty w zmienionych warunkach historycznych. Czy rzeczywiście możemy mówić o specyficznej dla naszych czasów wspólnocie języka, obyczajów, wartości i dążeń, chociażby w obliczu zaogniających się ostatnio konfliktów? Co tak naprawdę nas łączy, a co dzieli? Gdzie tkwi przyczyna napięć i czym mogą zaowocować w przyszłości?

Marzyłoby się wyjść prawda?
Zamknąć za sobą
Wziąć oddech i pójść sobie chodnikiem pod drzewami do jutra
A okazuje się że możesz pójść tylko do wstecz
Do przeszłości popatrzeć i co najwyżej zrozumieć
Z jakiego bagna chciałeś się wydostać
Ale nie zdążysz
Jesteś w tym podobny do tego państwa
Do tego kontynentu
Z tą różnicą że to państwo jakoś będzie jeszcze
Bez ciebie.

(fragment scenariusza spektaklu)

Występują: Anna Dymna, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Dorota Segda, Małgorzata Zawadzk,a Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Zbigniew W. Kaleta, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Krzysztof Zawadzki

Realizatorzy:

Arek Ślesiński, scenografia/ kostiumy
Tomasz Sierajewski, muzyka
Robert Mleczko, światło/ projekcje video
Sara Bustamante-Drozdek, asystentka reżyserki
Marcin Kosakowski, grafika 3D
Hanna Nowak, inspicjentka / suflerka

Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej
Paweł Demirski, reż. Monika Strzępka
Premiera: 30 listopada 2018 roku
Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz