Stalowa Akademia Sztuki

Żyjemy otoczeni mnóstwem rzeczy, urządzeń, obiektów. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele z nich jest dziełami sztuki, stanowiącymi świadectwa obecności i działalności człowieka w przestrzeni świata. Są istotnymi elementami naszego życia, naszej codzienności. Galeria Stalowa zaprasza na cykl spotkań (Nie)codzienne dzieła sztuki o przedmiotach, bez których trudno wyobrazić sobie naszą rzeczywistość, naszą aktywność w realiach nie tylko codzienności. Bohaterami kolejnego wykładu będą… buty. Spotkanie poprowadzi Jerzy Brukwicki.

Stalowa Akademia Sztuki, Po prostu... buty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stalowa Akademia Sztuki, Po prostu... buty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Buty według Słownika języka polskiego są „częścią ubioru, którą wkładamy na stopę, aby ją chronić i ozdabiać”. Czy tylko? Od wieków były wyznacznikami wytworności i elegancji; podkreślały piękno i urodę stroju. Ich forma i styl ulegały, i ulegają nieustannym przekształceniom. Zaskakują i urzekają formą, fakturą, kolorystyką, niekonwencjonalnym materiałem, z którego są wykonane. Stały się artystycznymi, szczególnymi dziełami wyobraźni projektantów, przedmiotami pożądania zarówno kobiet i mężczyzn.

Marylin Monroe, znakomita aktorka filmowa, ikona pop-kultury, często mówiła: „Dajcie kobiecie odpowiednie buty, a zawojuje świat”, a projektant mody, Kenneth Cole twierdził: „Kobieta zakochuje się siedem razy w roku, z czego sześć – w butach”. Kolejne spotkanie z cyklu (Nie)codzienne dzieła sztukiPo prostu … buty wypełnią wiadomości o klasycznych pantoflach Rogera Viviera, czarno-beżowych czółenkach Coco Chanel, szpilkach z czerwonymi podeszwami Christiana Louboutina, mokasynach Tod’s Gommino, zaprojektowanych przez Diego Della Valle, baletkach marki Repetto, ekstrawaganckim obuwiu Alexandra McQueena i szalonych, zabawnych butach Kobiego Leviego, huntersach – najsłynniejszych kaloszach świata,  trampkach Converse, o butach z obrazów Vincenta van Gogha i Andy’ego Warhola, rysunków Tadeusza Kantora, grafik Güntera Grassa i Jerzego Mazusia, obiektów i instalacji Andrzeja Dudka-Dürera, Władysława Hasiora i Józefa Szajny, o nietypowej roli buta Sławomira Mrożka na ścianie jednej z kamienic Torunia, o dwumetrowym pomniku Glan-Fan w Jarocinie.

(Nie)codzienne dzieła sztuki – Stalowa Akademia Sztuki
16 listopada, godz. 19.00
Galeria Stalowa, Warszawa

Dodaj komentarz