15% abstrakcji

16 listopada w wyremontowanej przestrzeni Mieszkania Gepperta odbędzie się wernisaż wystawy 15% abstrakcji, która zainauguruje nowy program wrocławskiej galerii. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace wrocławskiej malarki i nestorki lokalnego powojennego środowiska plastycznego Hanny Krzetuskiej oraz rzeźbiarki i autorki instalacji Karoliny Szymanowskiej.

„15% abstrakcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„15% abstrakcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odbywająca się w dawnym mieszkaniu Hanny Krzetuskiej-Geppertowej i profesora Eugeniusza Gepperta wystawa 15% abstrakcji przypomina twórczość wrocławskiej malarki i nestorki lokalnego powojennego środowiska plastycznego. Tytuł wystawy – mówi Michał Bieniek, kurator wystawy – jest przede wszystkim tytułem książki autorstwa Krzetuskiej, swoistej autobiografii i omówienia postawy twórczej artystki. Postawy własnej i osobnej, która wygenerowała oryginalny język artystyczny. Niestety twórczość Hanny Krzetuskiej – kontynuuje Bieniek – nie znalazła dotąd należnego jej miejsca w szerszej świadomości wrocławskich i polskich odbiorców kultury i sztuki. Jej prace trudno zobaczyć, uległy rozproszeniu w rozmaitych prywatnych kolekcjach lub spoczywają w muzealnych magazynach. 15% abstrakcji otwiera cykl prezentacji w Mieszkaniu Gepperta, który zaprasza młodych wrocławskich artystów do zapoznania się z twórczością nestorów lokalnej sceny artystycznej i wejścia z nią w dialog.

Karolina Szymanowska, która przyjęła zaproszenie do pierwszej odsłony cyklu, postanowiła odnieść się do twórczości Hanny Krzetuskiej nie tyle w wymiarze formalnym, co raczej w odniesieniu do szerokiego kontekstu, związanego z osobą artystki, jej własną historią i czasami, w których żyła. Rzeźbiarskie formy zaproponowane przez Szymanowską są tyleż stabilne i mocne, co jednocześnie kruche — jakby zwiastujące rychłe (czy na pewno?) zawalenie się. Artystka w języku rzeźby stara się ukazać swoisty ciężar narzucany kobietom-artystkom w czasach, w których żyła i tworzyła Hanna Krzetuska (wynikający z ówczesnego postrzegania roli kobiety w ogóle). To komentarz tak formalnie oszczędny, jak przywodzący na myśl siłę, upór i klasę, które charakteryzowały Krzetuską — taki obraz artystki wyłania się z książek, korespondencji i relacji osób, które ją znały.

15 % abstrakcji. Hanna Krzetuska, Karolina Szymanowska
Kurator: Michał Bieniek
Od 17 listopada 2018 roku do 28 lutego 2019 roku
Wernisaż: 16 listopada 2018 roku, godz. 19.00
Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu

Dodaj komentarz