Stu najlepszych architektów na stulecie niepodległości

Morizon.pl wybrał najważniejszych polskich architektów ostatnich 100 lat. Od projektów karmiących się artystycznymi wizjami, przez odważne założenia budownictwa społecznego, aż po imponujące, nowoczesne biurowce. Polska architektura ostatnich 100 lat ma wiele oblicz – oto najważniejsze postaci, które je tworzyły.

„Stu architektów na stulecie niepodległości”, Morizon (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stu architektów na stulecie niepodległości”, Morizon (źródło: materiały prasowe organizatora)

W zestawieniu przygotowanym z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Morizon.pl przybliża sylwetki najważniejszych architektów ostatnich dziesięciu dekad, prezentując także ich najbardziej charakterystyczne projekty.

Listę otwiera pielęgnujący zakopiańskie tradycje Jan Koszyc-Witkiewicz, który w swoich projektach zręcznie łączył ludowe motywy z nowymi ideami modernizmu. Tym ostatnim w pełni oddali się Helena i Szymon Syrkusowie, a na swój sposób przekształcili je Oskar i Zofia Hansenowie. Oba architektoniczne małżeństwa również znalazły się w zestawieniu Morizon.pl.
Wśród najlepszych architektów niepodległej Polski znalazły się oczywiście słynne nazwiska: Maciej Nowicki, którego karierę przerwała tragiczna śmierć w katastrofie lotniczej, Zbigniew Karpiński (autor koncepcji warszawskiej Ściany Wschodniej) czy jeden z polskich mistrzów architektury funkcjonalnej – Bogdan Lachert.
Morizon.pl nie zapomniał również o projektantach z ostatnich dwóch dekad. Autorzy zestawienia zwracają uwagę przede wszystkim na realizacje Stefana Kuryłowicza, Roberta Koniecznego czy pracowni JEMS. Listę zamykają młodzi architekci z pracowni WWAA, którzy mają już na koncie światowe sukcesy.

Stu architektów na stulecie niepodległości 
Morizon

Dodaj komentarz