TypoLub

Eksperci w dziedzinie typografii z całego kraju i gość specjalny z Izraela. Ponadto grupa uczestników, wśród której znajdują się graficy i projektanci z Polski i z Ukrainy. Wszyscy oni spotkają się w Izbie Drukarstwa Domu Słów, by rozmawiać o typografii, ale też o międzykulturowym dialogu, który może dokonać się także przez alfabet.

„TypoLub”, Izba Drukarstwa w Domu Słów (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„TypoLub”, Izba Drukarstwa w Domu Słów (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Spotkania typograficzne Typolub są konferencją z cyklem warsztatów. Organizatorzy koncentrują się na zagadnieniach związanych z komunikacją wizualną ze szczególnym naciskiem na typografię. Podczas poprzednich edycji TypoLub przybliżał projektantów z kręgu alfabetu cyrylickiego (Rosja, Bułgaria, Ukraina). W tym roku wprowadza w nowy krąg alfabetyczny – Yanek Iontef przybliży typografów z Izraela oraz poprowadzi warsztaty projektowania szablonowych liter hebrajskich. Tradycyjnie również odbędą się warsztaty wyczynowe w zecerni i drukarni Izby Drukatstwa w Domu Słów. Ponadto seria prezentacji i wystawa.

 

TypoLub to cykl spotkań poświęconych typografii i grafice użytkowej. To próba włączenia projektowania graficznego do aktualnej dyskusji na temat znaczenia komunikacji międzykulturowej. Organizatorów interesuje też zrozumienie relacji między tradycyjnym medium, jakim jest druk a nowymi, cyfrowymi wcieleniami typografii. Dlatego TypoLub przygląda się zmianom zachodzącym w grafice użytkowej związanymi z rewolucją informacyjną i nowymi mediami.
Jedna z organizatorek, Alicja Magiera, tak mówi o misji TypoLuba:

Chcemy, aby Lublin stał się miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy tradycją typograficzną Wschodu i Zachodu. Zależy nam na obudzeniu zainteresowania liternictwem, które może być jednym z narzędzi budowania dialogu.

 

Wykłady otwarte dla publiczności:

• Projektowanie doświadczeń – Igor Gałązkiewicz
• Rebranding — o co w tym wszystkim chodzi – Filip Zagórski
• Bona Nova – Leszek Bielski
• Font Heneczek, wersja Pro – Damian Langosz
• Print is Dead, Long Live Print – Bogna Otto-Węgrzyn, Katarzyna Wolny-Grządziel
• Typografia a prawo autorskie – Magdalena Miernik
• Papiery graficzne – skład, parametry i właściwości drukowe – Michał Büthner-Zawadzki
• Magda Karcz – Polska typografia awangardowa
• Yanek Iontef – Afabet hebrajski i projektanci pisma hebrajskiego [ENG]

Organizatorzy:

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Dom Słów – Izba Drukarstwa, Alicja Magiera
Partnerzy: Lubelski Instytut Designu, Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, Polish Graphic Design Awards

 

TypoLub
Od 9 do 11 listopada 2018 roku
Izba Drukarstwa w Domu Słów, ul. Królewska 17
Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, ul. Grodzka 21
Lublin

Dodaj komentarz