Plakaty patriotyczne

10 listopada w Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwiera się wystawa pt. Plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego.

Profesor Marian Morelowski w swym wileńskim mieszkaniu, lata trzydzieste XX w. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Profesor Marian Morelowski w swym wileńskim mieszkaniu, lata trzydzieste XX w. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kilkanaście plakatów powstałych w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku pokaże Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Druki ulotne z tego okresu są niezwykle rzadkie, ponieważ w okresie PRL były celowo niszczone.

Prof. Marian Morelowski (1884–1963) – wybitny historyk sztuki, profesor z barwnym życiorysem i wielkimi za-sługami na polu organizacji dydaktyki akademickiej i badań z zakresu historii sztuki na uniwersytetach w Wilnie, Lublinie i we Wrocławiu. Brał udział w poszukiwaniu i odzyskiwaniu dóbr kultury polskiej zagrabionych w czasie wojen i zaborów.

Profesor Morelowski był właścicielem dużej kolekcji dzieł sztuki, które gromadził w swym wi­leńskim mieszkaniu. Przed II wojną światową w jego posiadaniu było kilka bardzo wartościo­wych zespołów obiektów z wielu dziedzin: malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i rzemiosła arty­stycznego. Poza tym zbierał również sztukę ludową, broń białą i palną oraz fachową literaturę związaną ze sztuką. Część zbiorów udało się profesorowi ocalić i przywieźć do Wrocławia. Trzy cenne kabinety zakupiło Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Dziś są one ozdobą kolekcji mebli.

Więcej o wystawie Plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego można przeczytać w artykule na stronach serwisu Wydarzenia.o.pl.

Plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego
Od 10 listopada do 30 grudnia 2018 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wstęp na wystawę jest bezpłatny

Dodaj komentarz