• 2018-11-10

Koncert kameralny MagDuś Duo

W drugą niedzielę listopada Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na koncert fenomenalnego duetu MagDuś, który tworzą pianistka Magdalena Duś i saksofonista Bartłomiej Duś.

MagDuś Duo (źródło: materiały prasowe organizatora)

MagDuś Duo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowy sezon koncertowy w Muzeum Pana Tadeusza rozpocznie kompozycją Przemysława Szczotki, który napisał Simbiosis specjalnie dla duetu MagDuś. Główny motyw melodyczny oparł na dźwiękach, które symbolizują kolejne litery tworzące nazwę zespołu, czyli: mi (M), la (A), G (G), D (D), ut (U), si (Ś). Tytuł utworu odnosi się nie tylko do symbiotycznej zależności dwóch artystów, tworzących MagDuś, lecz także do ścisłego przenikania się muzycznych partii fortepianu i saksofonu. Tę sonorystyczną kompozycję współtworzą również szumy i szmery, które uzupełniają brzmienia instrumentów.

Następnie duet wykona Suitę z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa. Aranżacja proponowana przez MagDuś to transkrypcja suity na skrzypce i fortepian, opracowanej przez Lydię Baich i Matthiasa Fletzbergera. Utwór stanowi amalgamat różnych fragmentów z pierwszej i drugiej suity orkiestrowej Prokofiewa. Ostatnia kompozycja, która zabrzmi podczas recitalu, to Sonata na saksofon altowy i fortepian Williama Albrighta. Albright był amerykańskim organistą, który tworzył na organy muzykę określaną jako ragtime. Jego sonata to wielobarwne dzieło, składające się z kilku części.

Program:

Przemysław Szczotka – Simbiosis
Sergiusz Prokofiew – Suita z baletu Romeo i Julia
William Albright – Sonata na saksofon altowy i fortepian

MagDuś Duo
11 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz