Ta drabina to schody do nieba… Koncert poświęcony Joannie Kulmowej

Koncert Ta drabina to schody do nieba…, poświęcony pamięci Joanny Kulmowej, przygotowuje Grzegorz Turnau wraz z zespołem i aktorami Teatru Lalka. Koncert odbędzie się 13 listopada w warszawskim Teatrze Lalka.

„Ta drabina to schody do nieba...” (źródło: materiały prasowe teatru)

„Ta drabina to schody do nieba...” (źródło: materiały prasowe teatru)

W programie wiersze i piosenki z muzyką Turnaua, m.in. pochodzące z płyty Księżyc w misce, a także cytaty z przedstawień takich, jak Karampuk. Baśń o króliku z cylindra, Krawiec Niteczka, Krzesiwo. W lirycznej rozmowie aktorów z lalkami powrócą pytania stawiane przez autorkę Ballady o garderobie.

Joanna Kulmowa (1928-2018) – poetka, prozaiczka, librecistka, tłumaczka , aktorka, reżyserka; absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie. Była autorką dramatów, słuchowisk radiowych, piosenek, a także książek dla dzieci i młodzieży. Jej wiersze, adresowane, jakże często, do młodego odbiorcy, zebrane w m.in. w tomach: Zasypianki, Krześlaki z rozwianą grzywą czy Niebo nad miastem przepełnione są humorem, liryzmem i refleksją nad światem.

Cechują je językowe eksperymenty, gry słowne, neologizmy poruszające wyobraźnię i wrażliwość – nie tylko najmłodszych. Twórczość literacka wywiedziona „z ducha teatru” nieustannie z nim koresponduje. Pojawiają się teatralne tematy, odwołania, fascynacje. Kulmowa była nie tylko redaktorką działu teatralnego w wydawnictwie Nasza Księgarnia, kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże w Gdańsku, ale też przez wiele lat wspólnie z mężem, Janem Kulmą, prowadzili chór i teatr dziecięcy.

Ta drabina to schody do nieba…
13 listopada 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Lalka w Warszawie

Dodaj komentarz