• 2018-11-10

Bauhaus prezentuje The Bela Session

23 listopada będzie mieć swoją premierę wyjątkowe wydawnictwo Bauhaus. The Bela Session ukaże się na winylu i w formie elektronicznej, nakładem wytwórni Stones Throw Records.

Bauhaus, „The Bela Session” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bauhaus, „The Bela Session” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

EP-ka zawiera pierwsze nagrania grupy, zarejestrowane zaledwie sześć tygodni po jej powstaniu 26 stycznia 1979 roku. Znajdzie się na niej pięć utworów (trzy z nich nie zostały dotąd opublikowane), w tym oryginalna, 9-minutowa studyjna wersja Bela Lugosi’s Dead. Nagrania zostały ponownie zremasterowane przez Mandy Parnell w Black Saloon Studios.

Bauhaus to kwartet rodem z Northampton w Wielkiej Brytanii – Peter Murphy (vocals, occasional instruments), Daniel Ash (guitar), Kevin Haskins (drums), and David J (bass). Grupa wyłoniła się z post-punkowej sceny muzyki alternatywnej nagrywając innowacyjne albumy.

Pierwotnie wydany singiel przez Small Wonder Records, Bela Lugosi’s Dead, nie trafił na listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Tym niemniej wywarł duży wpływ na współczesną kulturę gotycką oraz popularną. Wielokrotnie coverowany przez takie gwiazdy jak Nine Inch Nails, Massive Attack, Nouvelle Vague, Chvrches i wiele innych. Stał się inspiracją twórczości Chucka Palahniuka czy Neila Gaimana.

Trzy miesiące po ukazaniu się Bela Lugosi’s Dead w sierpniu 1979 roku, grupa podpisała kontrakt z wpływową brytyjską wytwórnią, 4AD, która wydała debiutancki krążek In The Flat Field. Pod szyldem macierzystej firmy Beggars Banquet, w latach 1981-1983, do sprzedaży trafiły kolejne trzy studyjne albumy. Po rozwiązaniu w 1983 roku, członkowie zespołu stworzyli Love And Rockets i Tones On Tail, podczas gdy Peter Murphy cieszył się z udaną karierą solową.

Bauhaus, The Bela Session
Premiera: 23 listopada 2018 roku
Stones Throw Records
Dystrybucja: [Pias]

Dodaj komentarz