Ugięcie błękitu

Wystawa Ugięcie błękitu jest pierwszym pokazem twórczości Katarzyny Bogusz w Galerii AT.

Katarzyna Bogusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Bogusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Bogusz (ur. 1990) studiowała teatrologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w latach 2012-2017 studiowała fotografię w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom zrealizowała w V Pracowni Fotografii prof. Konrada Kuzyszyna i VII Pracowni Fotografii prof. Krzysztofa J. Baranowskiego, uzupełniając go aneksem w Pracowni Rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego. Prace prezentowała w Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii UP w Berlinie, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Galerii Rotunda, Poznań. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Katarzyna Bogusz w swoich wypowiedziach artystycznych działa na pograniczu mediów. Zajmuje się relacjami formy z przestrzenią, stąd jej głównym zainteresowaniem jest instalacja w połączeniach z fotografią, rysunkiem, światłem i dźwiękiem. Szczególnie istotny jest dla niej aspekt performatywny, a większość z jej prac ma charakter medytacyjny i jest relacją zawieszoną w czasie. Tworzy także książki artystyczne, które traktuje jako prace przestrzenne. Chętnie eksperymentuje z materiałami transparentnymi i lustrzanymi. Od roku 2017 zajmuje się także muzyką. Interesuje ją przede wszystkim relacja pomiędzy materialnością formy, której można doświadczyć empirycznie, a jej obrazem. Często pozostawia brak tam, gdzie nadejdzie intuicyjne dopełnienie. Sięga przy tym do sytuacji, w których odbiorca ma do czynienia z uwarunkowaniami własnej percepcji i musi zdefiniować na nowo to, co widzi.

O najnowszym projekcie artystycznym Ugięcie błękitu prezentowanym w Galerii AT autorka pisze:

Praca nad instalacją rozpoczęła się w 2015. Odbitka o wymiarach 3×3 metry złożona została z ponad 8000 zdjęć, 6028 niebieskich krzemieni. Proces powstawania pracy był drogą do przywrócenia harmonii obrazu nieba i ziemi w ich ciągłym ruchu. Umożliwia odbiorcy znalezienie się „pomiędzy” materią, a jej teksturą, we fragmencie absolutu. Instalacja jest kontynuacją performatywnych poszukiwań w obszarze entropii. Po motywach śladu i jego zacierania, spalenia, czy rozrostu, wykorzystuje motyw zbierania / rozproszenia i zjawisko absorpcji.

Ucieleśniam niebo, osadzam błękit w środku zdarzania się, by giął się pod ciężarem pigmentu. Zawsze możemy dostrzec tylko fragment. To próba zbierania i scalenia obrazu w czasie, który zawsze będzie niepełny. Bo czy można coś zakończyć, skoro wszystko się nieustannie zmienia?

Katarzyna Bogusz. Ugięcie błękitu
Kurator wystawy: Tomasz Wilmański
Otwarcie: 12 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 23 listopada 2018 roku
Galeria AT w Poznaniu

 

Dodaj komentarz