• 2018-11-09

Premiera Mesjaszy w Teatrze Zagłębia

16 listopada w Teatrze Zagłębia odbędzie się premiera Mesjaszy – spektaklu, który w czerwcu był prezentowany na jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń artystycznych – Malta Festival Poznań.

Jan Czapliński, Marcin Kącki, „Mesjasze”, reż. Aneta Groszyńska (źródło: materiały prasowe teatru)

Jan Czapliński, Marcin Kącki, „Mesjasze”, reż. Aneta Groszyńska (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl w reżyserii Anety Groszyńskiej powstał z inspiracji powieścią „Mesjasze” węgierskiego pisarza Györgiego Spiró. Książka opowiada o polskich emigrantach po powstaniu listopadowym, którzy zawiązali Koło Sprawy Bożej – religijno-narodową sektę mesjanistów i heretyków. Jej członkami są m.in. Mickiewicz i Słowacki – czołowi twórcy polskiego romantyzmu, polska inteligencja na emigracji. Bezsilni wobec dziejącej się na ich oczach historii, przekuwają frustrację bezpaństwowców w religijną filozofię – wierzą w wyjątkową, wyznaczoną przez Boga rolę narodu polskiego.

Mickiewicz w Paryżu, w tamtych czasach, to nie spiżowy pomnik w dostojnej pozie mędrca, ale głodujący wyrzutek pozbawiony pracy i perspektyw. Ten końcowy epizod jego życia, jeśli spróbujemy wydobyć z pamięci zachwyty naszych polonistów, wyda się dla wielu szokujący. Dramat „Mesjasze” to oparta na literaturze współczesnej, analizach naukowych i przeżyciach samych  autorów podróż na wariackiej karuzeli, w której nie ma się czego złapać, bileterzy uciekli, a silnik tej machiny rozpędza się w szaleńczej misji poszukiwania wolności. Ostrzegamy! Jedni z tej karuzeli spadną, innych wbije w fotel, nikogo nie pozostawi w senności – zapowiadają twórcy spektaklu.

Autorami Mesjaszy (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?) są Jan Czapliński i Marcin Kącki. Spektakl jest koprodukcją Teatru Zagłębia i Malta Festival Poznań.

Realizatorzy:

Aneta Groszyńska – reżyseria
Jan Czapliński, Marcin Kącki – autorzy tekstu
Tomasz Walesiak – scenografia i kostiumy
Jerzy Rogiewicz – muzyka
Adam Zapała – światło i video
Natalia Dinges – choreografia

Występują: Agnieszka Bieńkowska, Sara Celler – Jezierska (gościnnie), Małgorzata Saniak, Michał Bałaga, Aleksander Blitek, Krzysztof Korzeniowski, Rafał Kosowski (gościnnie).

Jan Czapliński, Marcin Kącki, Mesjasze
Premiera: 16 listopada 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Dodaj komentarz