3. Festiwal XPRINT

Od 23 do 25 listopada w Poznaniu odbywać się będzie 3. edycja festiwalu książek fotograficznych XPRINT.

3. Festiwal  XPRINT (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Festiwal XPRINT (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja festiwalu eksploruje intymne sposoby budowania fotograficznych narracji. Przyglądamy się artystom, projektantom i wydawcom, dla których fotografia i książka fotograficzna są mediami pozwalającymi na wizualną analizę sytuacji dotykających autorów do głębi. Fotograficzne publikacje, jakie tworzą zaproszeni goście, służą uporządkowaniu własnych relacji z rzeczywistością, zrozumieniu wydarzeń odciskających piętno, lub są próbami wyjaśnienia własnych doświadczeń. Wizualny język okazuje się w tych sytuacjach najbardziej precyzyjnym sposobem opisu.

W Galerii Miejskiej Arsenał, 24 i 25 listopada odbędzie się szereg otwartych spotkań i dyskusji z fotografami, kuratorami, wydawcami. O pracy nad fotograficznymi publikacjami opowie Grzegorz Dąbrowski, Kuba Dąbrowski, Kacper Kowalski, Alina Sandulyak, Mayumi Suzuki. W dyskusji panelowej dotyczącej fotograficznych dzienników zabiorą głos autorzy trzech zinów wydawnictwa PIX.HOUSE, prezentowanych premierowo podczas festiwalu: Tomasz Liboska, Maciej Jeziorek, Krzysiek Orłowski. Igor Pisuk wraz z Grzegorzem Kosmalą i Anetą Kowalczyk z wydawnictwa BLOW UP PRESS opowiedzą o pracy nad Deceitful Reverence, książka będzie miała swoją premierę podczas festiwalu.

Dwudniowa sesja spotkań w Arsenale uzupełniona będzie wystawą książek. Każdy z gości przygotuje niewielką selekcję publikacji fotograficznych, stanowiących komentarz do ich indywidualnego sposobu pracy. Wystawa da wgląd w ważne dla zaproszonych artystów wątki w świecie fotografii, strategie edycyjne i wydawnicze, charakterystyczne sposoby budowania narracji.

W ramach festiwalu realizujemy trzy wystawy indywidualne pozostające w ścisłej korelacji z książkami fotograficznymi. Centralna ekspozycja w Galerii Miejskiej Arsenał zaprezentuje prace Mayumi Suzuki, która w uderzająco szczery i metodyczny sposób opracowuje archiwa i wizualne ślady pozostałe w ruinach jej rodzinnego domu, zniszczonego w tsunami z 2011 roku. W The Restoration Will – mozaikowej książce fotograficznej – łączy, zachowane skrawki archiwum, portfolio fotograficzne jej ojca, fragmenty pozostałości po rodzinnym studiu fotograficznym, prowadzonym od 87 lat, ze zdjęciami współczesnymi. Tworzy osobistą opowieść o pamięci po jej zaginionych bliskich.

W cyklu The Place to Belong, prezentowanym w Poznaniu premierowo, artystka rozszerza eksplorację archiwów i śladów po katastrofie, zastanawiając się nad charakterem tożsamości i pamięci w Onagawa. Jej rodzinne miasto, zalewane jest przez fale i podnoszone z gruzów co kilkadziesiąt lat. W trakcie rezydencji artystycznej, jaką Mayumi Suzuki odbędzie w galerii PIX.HOUSE, powstanie gazetowa publikacja prezentująca prace z tego nadal otwartego cyklu, zaprojektowana przez Honzę Zamojskiego.

Deceitful Reverence Igora Pisuka pokażemy w Galerii PIX.HOUSE – wystawa szczerych, graficznych zdjęć dokumentujących proces wychodzenia autora z alkoholizmu – połączona będzie z premierą książki zamykającej ten cykl. Teksty do wystawy przygotowała Agata Pyzik, muzykę towarzyszącą ekspozycji skomponował Bartosz Dziadosz. W niedzielę można będzie wziąć udział w dyskusji, w której obok fotografa o pracy nad publikacją opowiedzą Aneta Kowalczyk i Grzegorz Kosmala z wydawnictwa BLOW UP PRESS.

W Galerii Ego Kuba Dąbrowski przełoży na formę ekspozycji galeryjnej najnowszą odsłonę swoich dzienników fotograficznych. Prowadzone konsekwentnie od lat, ewoluujące razem z fotografem zapiski komentujące jego codzienność, zdjęcia wklejone do notesów, publikowane w formie książek – zostaną opracowane tym razem w sposób poddający analizie samo medium fotograficznego scrapbooka, jako pierwotnej formy fotograficznej książki.

W Rodríguez Gallery Alina Sandulyak zaprezentuje wystawę złożoną z ukraińskich książek fotograficznych, w których subiektywne narracje, prywatne punkty widzenia i emocjonalne wątki – są zaprzęgnięte do opisu dramatycznej rzeczywistości politycznej czasu wojny.

Integralnym elementem festiwalu będzie wystawa BOOKI. Studying Photobooks Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prezentowana w galerii Skala, konfrontująca działania na polu książek fotograficznych realizowane przez studentów wybranych europejskich uczelni artystycznych. Czytelnia Ostrøv zaprosi na premierę zina Krystiana Daszkowskiego, uzupełnioną wystawą dotyczącą procesu projektowania tego wydawnictwa.

3. Festiwal  XPRINT
Od 23 do 25 listopada 2018 roku
Fundacja PIX.HOUSE w Poznaniu

Dodaj komentarz