Przechowalnia

Wystawa prezentowana w MGS w Częstochowie to zestaw obrazów olejnych, kolaży, rysunków oraz akwareli. Prezentowane są cykle Memorabilia, Zasłona, Pokój z widokiem, Obecność. To malarskie rozmyślania nad problemem upływającego czasu, pamięci, tymczasowości, ulotności i nietrwałości.

Edyta Sobieraj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edyta Sobieraj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy wyjaśnia jej kuratorka dr Barbara Major:

Wyraz przechowalnia, który współistnieje z obrazami olejnymi, kolażami, rysunkami Edyty Sobieraj, traci swoją ogólność, wskazuje na dzieła, one same natomiast udzielają terminowi konstelacji rozmaitych sensów. Ta dwustronna relacja sprawia, iż w naszym oglądzie i refleksji wytwory artystyczne stają się swojego rodzaju przechowalniami, działanie Artystki zaś jest przechowywaniem/zachowywaniem. Tworzenie obrazów jako przechowywanie staje się poszukiwaniem i konfiguracją form pewnych doświadczeń, one same natomiast ucieleśniają w swoich kształtach owe doświadczenia i związaną z nimi wiedzę, uczucia i zachowania. Dzieła odsłaniają horyzonty, gdzie w nich samych, ujawniają się różnorodne aspekty przechowywania.

Edyta Sobieraj urodziła się w Warszawie. W latach 1990-1995 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1995 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha. W 1998 stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Adiunkt na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Adama Brinckena. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę, litografię, wykorzystuje technikę collage’u.

Edyta Sobieraj. Przechowalnia 
Od 10 listopada do 2 grudnia 2018 roku
Wernisaż: 9 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz