Bunt Głuchych

Bunt Głuchychto spektakl i film jednej z najciekawszych artystek wizualnych średniego pokolenia Bogny Burskiej. Absolwentka malarstwa w warszawskiej ASP, dr hab. w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzi również zajęcia na Wydziale Sztuki Mediów w warszawskiej ASP. Tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, posługuje się medium fotografii i wideo (m.in. seria filmów z użyciem found footage), a ostatnio również pisze i reżyseruje krótkie formy literackie – dramaty oraz słuchowiska.

„Bunk Głuchych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bunt Głuchych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowy „bunt Głuchych” nawiązuje do buntu niesłyszących studentów amerykańskiej uczelni Gallaudet University, którzy w 1988 roku wywalczyli powołanie pierwszego w historii głuchego rektora. Projekt został zainspirowany historią holenderskiej artystki – córki chińskich imigrantów, która urodziła się już w Europie. Gdy przyszła na świat, pomoc społeczna poradziła rodzicom, by wychowali ją nie mówiąc do niej w swoim języku, co miało służyć lepszej asymilacji dziewczynki. Nieznający niderlandzkiego rodzice wychowali więc swoją córkę prawie do niej nie mówiąc. W domu używali około 50 najprostszych słów. Jej relacja z rodziną była bardzo podobna do relacji, jakie zazwyczaj tworzą głuche dzieci ze swoimi słyszącymi rodzicami. Tekst, będący podstawą filmu i spektaklu, przedstawia sytuacje trudnej bliskości, które zostają zakłócone przez brak wspólnego języka lub nieumiejętność komunikacji we wspólnym języku. Inną jego częścią jest historia społeczności Głuchych, ich walki o uznanie własnej odrębności kulturowej i nadania językowi migowemu statusu pełnowartościowego języka. Pojawiają się też wątki deprywacyjnych eksperymentów językowych i historie tworzenia języków uniwersalnych, które w zamierzeniach autorów miały pozwolić komunikować się wszystkim ludziom.

Film został zrealizowany w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego, w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki oraz w przestrzeniach prywatnych i plenerach. Pokazywany w Małym Salonie Zachęty od 9 listopada 2018 roku do 13 stycznia 2019 roku. Prezentowany w języku polskim i polskim języku migowym.

10 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się w Zachęcie premiera spektaklu Bunt Głuchych w reżyserii Bogny Burskiej z udziałem Klary Bielawki, Eweliny Żak, Marty Kalinowskiej (tłumaczki języka migowego) oraz chóru POLIN pod dyrekcją Seana Palmera we współpracy z Kubą Pałysem. Kolejne przedstawienia: 11 i 12 listopada, godz. 18.00. Spektakle w języku polskim i polskim języku migowym, dostępne również dla osób niedosłyszących.

Tekst: Bogna Burska

Bogna Burska. Bunt Głuchych
Kuratorka: Hanna Wróblewska
Współpraca: Aleksandra Szklarczyk
Od 9 listopada 2018 roku do 13 stycznia 2019 roku
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz