Street art, sitodruk, wystawa, sito na żywo

Ikona paryskiej i berlińskiej zaangażowanej sceny street artowej SP38 w Kwiaciarni Grafiki. Podczas rezydencji SP38 namaluje mural oraz zaprezentuje prace przygotowane sitem w pracowni. Sam wernisaż będzie bardziej sitodrukowym performansem niż tylko prezentacją prac. Jeżeli chcesz zobaczyć na czym polega sitodruk, samemu spróbować jak się drukuje, zobaczyć jak i dlaczego w swojej twórczości SP38 wykorzystuje głównie tę technikę, przyjdź na otwarcie wystawy.

SP38, „No Money No Art” (źródło: materiały prasowe organizatora)

SP38, „No Money No Art” (źródło: materiały prasowe organizatora)

SP 38 właściwie Sylvian Perier, francuski artysta, którego prace wykraczają poza jedną dziedzinę. Malarz, działacz uliczny, performer. Autor realizacji w wielu krajach. Swą artystyczną drogę rozpoczął od początku lat 80. w duchu Figuration Libre. Kiedy pojawia się w Paryżu, angażuje się w działalność twórczą na wielu ówczesnych squatach CAES, Boinod, Garage 53… współpracuje z Zen Copyright. W 1985 roku uczestniczy w spotkaniu, które organizuje VLP (Vive La Peinture), które można traktować jako zaczyn francuskiej sceny street artowej. Po tych doświadczeniach głównym terenem działań SP38 staje się ulica. W 1995 roku przenosi się do Berlina, gdzie ówczesna ulica kipiała od działań street artowych. Angażuje się w niezależną scenę artystyczną Berlina współpracując z Tacheles, Acud, Prora in Rügen, Blühende Landschaften Gallery, Stattbad. Ulice Berlina, szczególnie Kreuzbergu uzbraja plakatami z ironicznymi stwierdzeniami, takimi jak „Vive la bourgeoisie”, „Vive la crise”.

Tutaj zaczyna się nasza znajomość z SP38, podczas pierwszej wizyty w Berlinie od razu rzuciły się nam jego typograficzne plakaty. Swym oszczędnym i zaangażowanym językiem odcinały się od całej magmy innych wrzutów, którymi dokumentnie był pokryty berliński strit. Do tego autorskie liternictwo. Za litery K, R, E, F jesteśmy dać się pociąć. Zachwyt nie mógł pozostać bez echa. Organizatorzy zapraszaja SP38 do projektu TYPOZINE, który celebrował po prostu piękno liter. Tenże projekt pokazano paryskiej publiczności w galerii Frichez-nous la Paix, którą SP38 prowadził w Paryżu. Teraz nadchodzi trzeci akt wspólnej fascynacji, wystawa w Kwiaciarni Grafiki.

Wystawa Inside/Outside, to wszystko co kochamy. Sitodruk, typografia, warsztaty i działanie w przestrzeni publicznej. Podczas pobytu u nas SP38 przygotuje interwencję w mieście oraz wystawę w naszej pracowni Kwiaciarni Grafiki. Obie te realizacje będą połączone typografią, kolorem oraz sloganami. Wernisaż będzie połączeniem wystawy i warsztatu. Weźcie ze sobą na wszelki wypadek jakieś koszulki, gdyż będzie sitodruk na żywo, a może coś więcej. Na wystawie będzie można zobaczyć wcześniejsze prace SP38, jak i te specjalnie przygotowane na Warszawę i w Warszawie – organizatorzy.

SP38. Inside/Outside 
Wernisaż 8 listopada 2018 roku, godz. 19.00
Wystawa do 30 listopada 2018 roku
Kwiaciarnia Grafiki, ul. Smulikowskiego 6/8 w Warszawie

Dodaj komentarz