Otwarcie festiwalu Ars Cameralis w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis zapraszają na Sygnał – wydarzenie inaugurujące XXVIII edycję Festiwalu Ars Cameralis. Instalację autorstwa Sebastiana Freytaga, stanowiącą część projektu Więcej światła!, będzie można oglądać w dniach od 9 do 25 listopada w budynku Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Ars Cameralis 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja Sygnał (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja Sygnał została stworzona z myślą o dwóch postindustrialnych przestrzeniach: Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu i pokopalnianym budynku będącym częścią Muzeum Śląskiego w Katowicach. Pierwszą częścią wydarzenia będzie performans, który odbędzie się 8 listopada o godz. 18.00 w przestrzeni bytomskiego obiektu. Jego zapis wraz z instalacją zostanie następnie pokazany w budynku Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.

W obydwu miejscach niemiecki artysta sztuk wizualnych Sebastian Freytag wykorzysta drogowe znaki świetlne, których działanie dostosuje do rytmu elektronicznej muzyki, przygotowanej specjalnie przez Rossa Downesa.

W przestrzeni niszczejącego budynku Elektrociepłowni Szombierki koncert stanie się symbolicznym hołdem. Ostrzegawcze lampy błyskowe, które informują o zagrożeniach bądź kierują ruchem, artysta wykorzysta, by zwrócić uwagę na miejsce będące cennym świadectwem epoki industrialnej.

W Muzeum Śląskim w Katowicach instalacja zyska dodatkowy wymiar i przesłanie. W przestrzeni, będącej jednym z najciekawszych przykładów poprzemysłowej rewitalizacji, pulsujące światło lamp posłuży artyście, by uchwycić metamorfozę obiektu i ukazać jego dwa potencjalne oblicza: historyczny koniec oraz „drugie życie”.

Festiwal Ars Cameralis 2018: Więcej światła!
Od 9 do 25 listopada 2918 roku
Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach

Dodaj komentarz