• 2018-11-07

100 na 100. Muzyczne dekady wolności Kraków

Tradycyjny koncert, organizowany rokrocznie przez Filharmonię Krakowską w dniu 11 listopada, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości nabiera wyjątkowego charakteru i oprawy. 11 listopada w gmachu przy Zwierzynieckiej w ramach projektu 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, zorganizowanego pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tadeusza Strugały. Solistami koncertu będą zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku – Kevin Kenner oraz śpiewacy: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Ewa Marciniec – alt i Leszek Skrla – baryton.

Tadeusz Strugała, fot. Jarosław Deluga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Strugała, fot. Jarosław Deluga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert objęły został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Filharmonii Krakowskiej, jako najstarszej filharmonii w Polsce, a jednocześnie usytuowanej w bliskości miejsca, z którego nastąpił wymarsz I Kompanii Kadrowej ku wyzwoleniu, przypadł w udziale zaszczyt inauguracji cyklu koncertów 100 na 100, jakie zgromadzą tego dnia prawie 30 tysięcy słuchaczy w 11 salach koncertowych w kraju i 11 poza jego granicami.

W programie koncertów znajdą się utwory polskich kompozytorów powstałe w ostatnim 100-leciu. Koncert w Filharmonii Krakowskiej otworzy specjalnie napisana na tę okoliczność przez Krzysztofa Pendereckiego Fanfara dla Niepodległej, usłyszymy ponadto Stabat Mater Karola Szymanowskiego oraz Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Wpisanie dzieła Paderewskiego w repertuar tego nadzwyczajnego koncertu jest jednocześnie hołdem dla wybitnego męża stanu, którego działalność polityczna w tak znaczący sposób wpłynęła na ukształtowanie wizerunku niepodległej Ojczyzny.

Krakowski koncert inaugurujący cykl 100 na 100. Muzyczne dekady wolności transmitowany będzie za pośrednictwem Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie.

100 na 100. Muzyczne dekady wolności
11 listopada 2018 roku, godz. 11.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz