Co może dizajn?

Gdzie pracują projektanci? Wyobrażamy ich sobie w malowniczym studio lub otoczonych kreatywnym nieładem warsztatach, w których tworzą piękne i potrzebne przedmioty. To tylko część prawdy.

„Co może dizajn?”, Wykład w ramach wystawy „Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Co może dizajn?”, Wykład w ramach wystawy „Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Projektanci przede wszystkim pracują z ludźmi. Przedmioty, które tworzą, są wynikiem skomplikowanych procesów. Często jest tak, że konkluzją procesu jest brak przedmiotu. Projektowanie rzeczy: krzeseł, naczyń, znaków, plakatów i ubrań to zaledwie niewielki ułamek możliwości, które daje zawód projektanta. O tym co może design i co mogą projektanci opowie 15 listopada 2018 dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowa i artystyczna School of Form. Wykład towarzyszy wystawie Empatia, teraz!, która w School of Form trwa do 14 grudnia 2018 roku.
Poprzedzi go prezentacja projektu dyplomowego Znikąd, z miłością autorstwa Olgi Zelenskiej, absolwentki domestic design w School of Form, który jest odpowiedzią na zjawisko przemieszczania się ludzi. Projekt został wybrany do grona 20 najlepszych na świecie dyplomów projektowych powstałych w 2018 i został zaprezentowany podczas Dutch Design Week na wystawy Antenna. Zostanie też zaprezentowany podczas finałowej wystawy Global Grad Show w Dubaju.

„Co może dizajn?”, wykład w ramach wystawy „Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Co może dizajn?”, wykład w ramach wystawy „Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

dr Agnieszka Jacobson-Cielecka – współautorka programu nauczania w School of Form, obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego i programowego. Kuratorka licznych wystaw polskiego designu m.in. Unpolished, Polished Up, Moderna (razem z Pawłem Grobelnym), Polska Folk, Materia Prima, prezentowanych na najważniejszych festiwalach designu w Europie, a także w muzeach designu (MAKK w Kolonii, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Helsinkach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie i inne). Kuratorka główna wystawy Common Roots. Design Map of Central Europe. zrealizowanej na zamówienie Design Museum Holon w Izraelu. Krytyk designu, dziennikarka i publicystka. Zasiada w radach programowych polskich i zagranicznych festiwali designu. Jurorka w licznych konkursach. Członek ciał doradczych Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Laureatka nagród: Redaktor Naczelny Roku (Media i Marketing 2007) oraz Animator 2012 Design Alive Awards

 

dr Agnieszka Jacobson-Cielecka Co może dizajn?
15 listopada 2018 roku, godz. 17.00
School of Form
Poznań

Dodaj komentarz