Corpora Dormiunt Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko‐Bohusz

Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz to pokaz mierzący się z reprezentacją władzy w okresie międzywojennym realizowaną za pomocą środków architektonicznych. Na wystawie zostaną pokazane projekty Adolfa Szyszko-Bohusza, jednego z najważniejszych krakowskich i polskich architektów międzywojnia. Tytuł ekspozycji odnosi się do inskrypcji na baldachimie nad wejściem do krypty grobowej marszałka Józefa Piłsudskiego: Corpora dormiunt, vigilant animae [Ciała śpią, dusze  czuwają].

„Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz”, Instytut Architektury (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz”, Instytut Architektury (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Wystawa pokazywać będzie twórczość Adolfa Szyszko-Bohusza jako architekta Józefa Piłsudskiego na podstawie wybranych najważniejszych projektów i realizacji związanych z Marszałkiem. Przez cały okres międzywojenny wykształcony w Sankt-Petersburgu projektant był zaangażowany w budowanie wizerunku i symboliki II Rzeczypospolitej. W latach 1916–1939 Szyszko-Bohusz kierował pracami konserwatorskimi na wzgórzu wawelskim i ukształtował obecny wygląd Zamku Królewskiego. Oprócz projektów komnat zamkowych przygotował także trzy kolejne projekty przebudowy zachodniej części wzgórza na panteon narodowy oraz mauzoleum marszałka Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów wraz z baldachimem. Szyszko-Bohusz zaprojektował również Dom im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach w Krakowie, w miejscu wymarszu Kadrówki.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dwie makiety architektoniczne: panteonu narodowego na Wawelu (według koncepcji z 1919 roku) oraz Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach (pełny projekt, który zrealizowano zaledwie w jednej trzeciej).
Na wystawie, jako dopełnienie elementów archiwalnych, będzie można zobaczyć także prace Jakuba Woynarowskiego: wideo wykorzystujące materiał ikonograficzny z pogrzebu przywódcy oraz mural inspirowany architekturą Szyszko-Bohusza oraz sarmacką Pompa Funebris.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny:
– oprowadzania kuratorskie
– spotkanie z Jakubem Woynarowskim na wystawie
– wykład Michała Wiśniewskiego Architekt Piłsudskiego w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
– spacer zapowiadający wystawę Adolf Szyszko-Bohusz – architekt Piłsudskiego

 

Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz
Od 17 listopada do 16 grudnia 2018 roku
Wernisaż: 16 listopada 2018 roku, godz. 19.30
Kuratorzy: Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski
Koncepcja wystawy: Kuba Woynarowski
Instytut Architektury
Henryk Gallery
Kraków

Dodaj komentarz