100XPROPAGANDA

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zapraszają na wystawę i sympozjum pod wspólnym tytułem 100XPROPAGANDA.

„100XPROPAGANDA” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„100XPROPAGANDA” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kulturalny człowiek nie upija się!
Wróg nadchodzi, patrz co niesie!
Nie pajacuj!

To tylko kilka haseł, które można znaleźć na plakatach propagandowych prezentowanych na wystawie 100XPROPAGANDA. Plakaty z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, z czasów Wolnego Miasta Gdańska i Polski Ludowej wchodzą w dialog z interpretacjami młodych współczesnych artystów; przy zachowaniu proporcji pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Prace na wystawę użyczyli: PAN Biblioteka Gdańska i studenci ASP w Gdańsku z następujących pracowni: Projektowania Plakatu i Form Reklamowych, Propagandy Społecznej, Podstaw Projektowania Graficznego, Fotografii Reklamowej, Grafiki Edytorskiej.

Przy pomocy słów wygrywa się wojnę i sprzedaje mydło, skłania się ludzi do czynu albo powstrzymuje się ich od działania. Jedynie koszty ograniczają dostawę opinii publicznej na dowolne miejsce i na dowolny temat, głosił specjalista od reklamy w latach dwudziestych poprzedniego wieku. Referenci w swych wystąpieniach przedstawią zagadnienia związane z propagandą w projektowaniu graficznym, w wypowiedziach obecnego premiera, w dawnych folderach turystycznych czy na tak niewielkich drukach jak znaczki kwestarskie. Sympozjum wzbogacone jest finisażem wystawy pod tym samym tytułem.

100XPROPAGANDA
Organizatorzy: ASP w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska
Kuratorzy wystawy: Aneta Kwiatkowska, Emilia Wernicka, Adam Świerżewski
Wernisaż wystawy: 7 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Od 7 do 23 listopada 2018 roku
Wielka Aula ASP w Gdańsku

Sympozjum 100XPROPAGANDA
23 listopada 2018 roku, godz. 10.00-16.20
Patio ASP w Gdańsku

Dodaj komentarz