Pełny obraz

Wystawa Cezarego Poniatowskiego pod tytułem Pełny obraz składa się z jego ostatnich prac malarskich. Zasilana satyrycznym nerwem twórczość artysty wyróżnia się charakterystycznym stylem. Poniatowski czerpie inspiracje z wizualnego otoczenia, punktując jego przaśność, a także z języka potocznego – zarówno rodzimej polszczyzny, jak i „spolszczonej” angielszczyzny.

Cezary Poniatowski, „Zawisza Czarny”, 2016, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cezary Poniatowski, „Zawisza Czarny”, 2016, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poniatowski buduje alternatywny świat, który jak fotograficzny negatyw ograniczony jest do czerni i bieli. Artysta wspomina, że poszczególne obrazy przedstawiają sytuacje” – daleko im jednak do „scen rodzajowych”, są one bowiem zawieszone w nierealnej przestrzeni i gęste jak leśny zagajnik. Co prawda obrazy sugerują narrację, lecz nie sposób jej odczytać. Postaci rozpadają się w dekoracyjne zwoje, lub odwrotnie – motyw florystyczny może niespodziewanie dostać oczy i usta, twarz. Trudno powiedzieć „co tu się dzieje”. Wzmaga się poczucie absurdu, a rozbawienie i groza biorą się za ręce.

Tytuł wystawy sugeruje widzowi, aby oglądał wystawę od szczegółu do ogółu, a poszczególne obrazy traktował jako część większej całości. Twórczość Poniatowskiego przenika bowiem rodzaj sceptycyzmu poznawczego, który sam w sobie mówi wiele o czasach, w których żyjemy.

Cezary Poniatowski. Pełny obraz
Kurator: Michał Lasota
Od 9 listopada do 2 grudnia 2018 roku
BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz