• 2018-11-02

Jeszcze dzień życia Kapuścińskiego

30 października odbyła się uroczysta premiera filmu Jeszcze dzień życia Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Warszawskie kino Muranów zgromadziło twórców, w tym członków obsady polskiej wersji językowej i zdjęć będących podstawą animacji: Marcina Dorocińskiego, Olgę Bołądź i Mirosława Haniszewskiego, reżysera Damiana Nenowa oraz zaproszonych gości. Film w kinach już od 2 listopada.

„Jeszcze dzień życia” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Jeszcze dzień życia” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Droga od pomysłu na filmową opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim, inspirowaną książką tego wybitnego reportera i pisarza o tym samym tytule, była bardzo długa – trwała niemal 10 lat. Jeszcze dzień życia Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. Światowa premiera miała miejsce w maju na festiwalu w Cannes. Potem były kolejne festiwale na całym świecie: Annecy, Bolonia, Wrocław, San Sebastian, El Gouna, Olsztyn. Z czterech ostatnich wydarzeń twórcy Jeszcze dzień życia wyjechali z Nagrodą Publiczności. W ubiegłym tygodniu film znalazł się w gronie czterech pełnometrażowych animacji nominowanych do europejskiego „Oscara” – Europejskiej Nagrody Filmowej.

Jeszcze dzień życia to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

W polskiej wersji językowej usłyszymy Marcina Dorocińskiego (jako Ryszarda Kapuścińskiego), Arkadiusza Jakubika, Olgę Bołądź i Tomasza Borkowskiego. Do kin w całej Polsce Jeszcze dzień życia trafi 2 listopada.

Jeszcze dzień życia, reż. Raúl de la Fuente, Damian Nenow 
Dystrybutor: Next Film
W kinach od 2 listopada 2018 roku

Dodaj komentarz