• 2018-10-31

Kursk w reżyserii Thomasa Vinterberga

Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux i Colin Firth w nowym filmie Thomasa Vinterberga Kursk inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia rosyjskiego okrętu, który zatonął na Morzu Barentsa.

„Kursk” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Kursk” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Prezentujemy fragment najnowszego dzieła wybitnego duńskiego reżysera – Thomasa Vinterberga, twórcy obsypanych nagrodami obrazów Festen i Polowanie. Film Kursk to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem atomowym, który zatonął 12 sierpnia 2000 roku, w trakcie wielkich manewrów floty na Morzu Barentsa. Scenariusz filmu, autorstwa Roberta Rodata – twórcy fabuły do oscarowego Szeregowca Ryana, został oparty na podstawie bestsellerowej książki Roberta Moore’a A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy. W obsadzie filmu wyprodukowanego przez studio Luca Bessona wystąpili m.in.: laureat Oscara – Colin Firth, nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii – Max von Sydow, zdobywca Cezara – Matthias Schoenaerts, dziewczyna Bonda – Léa Seydoux oraz w jednej ze swoich ostatnich ról – niezapomniany szwedzki aktor – Michael Nyqvist. Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto i przyniosła produkcji znakomite recenzje od prestiżowych magazynów Hollywood Reporter i The Guardian.

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom – w tym brytyjski komandor David Russell (Colin Firth).

Jest zbyt ciemno, ale spróbuję pisać po omacku. Chyba nie ma szans, 10-20 procent. Mamy nadzieję, że ktoś to jednak przeczyta. Poniżej jest lista ludzi z załogi innych przedziałów, którzy zgromadzili się w dziewiątym i będą próbowali wyjść. Pozdrowienia dla wszystkich. Nie trzeba rozpaczać. Kolesnikow – Ostatnia notatka Dmitrija Kolesnikowa, jednego z oficerów okrętu Kursk.

Kursk, reż. Thomas Vinterberg
Dystrybutor: Kino Świat
W kinach od 14 grudnia 2018 roku

Dodaj komentarz