Uwikłani w tekst. Ilustracja prasowa

Żyjemy w kulturze obrazów i skróconych informacji. Przyzwyczajono nas do szybkich i zdawkowych bodźców wizualnych, wskutek czego coraz trudniej przyciągnąć naszą uwagę. W świecie opanowanym przez fotografię, dosłowność i hasztagi swoje miejsce wciąż znajduje prasa, nie tylko ta on-line, ale i papierowa. To ciągle jeden z najłatwiej dostępnych nośników wiedzy i informacji, do którego dotrzeć może dosłownie każdy.

„Uwikłani w tekst. Ilustracja prasowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uwikłani w tekst. Ilustracja prasowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współczesne magazyny wyróżnia bogactwo zdjęć i ilustracji, które, jak przyjęto, mają być uzupełnieniem, dodatkiem do tekstu. Ich obecność ma zwrócić uwagę czytelnika i zachęcić go do zatrzymania się i przeczytania konkretnego artykułu. Ale czy to jedyna funkcja ilustracji?

Artyści przed rozpoczęciem pracy nad ilustracją zapoznają się z treścią tekstu, konkretną historią, tematem artykułu/numeru po to, aby powstały twór zaprezentowany czytelnikowi sprawił, że ten chętnie po niego sięgnie. Czy w takim sposobie pracy jest możliwe, aby artysta, ilustrując tekst – często na trudny temat – zupełnie się w niego nie włączał? Czy ilustracja swoją wymową nie tylko zaczyna dorównywać i uzupełniać tekst, ale nawet go przeważa?

Poszukując coraz to nowych ilustracji, odkrywałyśmy, że artysta w na pozór prostych i zrozumiałych pracach dodaje coś od siebie, coś ponad. Buduje własną intrygującą metaforę. Wielokrotnie zdarza się, że ilustrator, uwikłany w temat, ukazuje całkiem nowy kontekst zagadnienia, odsłaniając tym samym widzowi szerokie pole do interpretacji poruszanych wątków.

Nie wiemy, czy taki sposób przedstawiania wpisuje się w obecnie panujący nurt albo modę, czy wynika raczej z potrzeby wymagającego odbiorcy, którego tak trudno zatrzymać i ukazać rzeczy, które nie zawsze są miłe dla oka albo dotyczą szarej codzienności.

Wystawa zwraca uwagę na problem granicy dosłowności oraz siły wymowy ilustracji w magazynach i czasopismach, z naciskiem na pracę artysty zobowiązanego do współgrania z treścią artykułu, skąd wynika jego tytułowe uwikłanie. Ekspozycja charakteryzuje współczesną polską ilustrację prasową, która jest nie tylko użytkowa, ale równoważna z innymi dziedzinami sztuki oraz zaangażowana społecznie. Na wystawie prezentujemy prace 47 polskich ilustratorów z ważniejszych tytułów wydawnictw prasowych, w tym również kwartalnika dla dzieci. Uwikłani… to rozbudowany projekt wystawy, której pierwsza odsłona odbyła się w Instytucie Dizajnu w Kielcach w 2017 r.

Artyści: Michał Bednarski, Alicja Biała, Katarzyna Bogdańska, Tomasz Bohajedyn, Joanna Chabielska, Piotr Chatkowski, Iza Dudzik, Michał Dziekan, Jakub Ferenc, Marta Frej, Galeria Rusz, Joanna Gniady, Anna Goszczyńska, Małgorzata Gurowska, Patryk Hardziej, Homework, Krzysztof Iwański, Klementyna Jarnuszkiewicz, Paweł Jońca, Janusz Jurek, Magdalena Karpińska, Ewelina Karpowiak, Joanna Karpowicz, Bartek „Arobal” Kociemba, Mateusz Kołek,  Janek Koza, Agata Królak, Paweł Kuczyński, Aga Lut, Tomasz Majewski, Aleksandra Matwiejczyk, Malwina „Kuna” Mieczkowska, Patryk Mogilnicki, Igor Morski, Agata „Endo” Nowicka, Patrycja Podkościelny, Anna Reinert, Anula Ryska, Dawid Ryski, Greta Samuel, Maciej Sieńczyk, Piotr Socha, Marianna Sztyma, Magda Wolna, Maja Wolna

Uwikłani w tekst. Ilustracja prasowa 
Kuratorki: Katarzyna Bartnik, Urszula Dudek, Dominika Janicka
Współorganizator: Instytut Dizajnu w Kielcach
Otwarcie: 26 października 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa do 30 listopada 2018 roku
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz