Kostka z betonu projekt pracowni TEŻ Architekci

Dom został wybudowany w latach siedemdziesiątych XX wieku w Poznaniu, jako realizacja projektu typowego tak zwanej modernistycznej kostki. Cechą charakterystyczną dla tego typu domów jest rzut na planie zbliżonym do kwadratu, dwie kondygnacje użytkowe w tym wysoki, podpiwniczony parter usytuowany na niespełna dwóch metrach wysokości nad poziomem terenu.

Dom kostka, proj. TEŻ Architekci, Poznań (źródło: materiały prasowe projektantów)

Dom kostka, proj. TEŻ Architekci, Poznań (źródło: materiały prasowe projektantów)

Klienci chcieliby mieszkać w funkcjonalnym domu, zminimalizować przestrzeń magazynową oraz zmniejszyć dystans pomiędzy przestrzenią dzienną i otoczeniem.
Zdecydowaliśmy się wyburzyć wszystkie istniejące dobudówki, które z czasem przyrosły do głównej bryły, wyciąć istniejący strop pomiędzy piwnicą a parterem, zasypać piwnicę, oraz usunąć wewnętrzne ściany działowe.

Dzięki tym zabiegom udało się stworzyć przestronny, jasny parter na poziomie wejścia do domu i wyjścia do ogrodu.
Nowa, otwarta przestrzeń dzienna to salon połączony z jadalnią i kuchnią, niewielka spiżarnia, oraz łazienka. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i łazienka. Poprzez umieszczenie dużych otworów okiennych na każdej ze ścian, wnętrze zyskuje odpowiednią ilość światła przez cały dzień.
Kwadratowe, różnej wielkości okna rozmieszczone na każdej z elewacji są osadzone częściowo w istniejących nadprożach. Całość utrzymana jest w prostym, surowym, charakterze, dominuje tutaj beton i bielone drewno.

 

 

TEŻ Architekci
Koncepcja: Małgorzata Siekanko, Marta Sękowska – Kulińska, Ada Olszewska
Projekt budowlano-wykonawczy: Paulina Wielgosz-Konewka, Maciej Kaleta
Powierzchnia użytkowa: 120 m2
Klient: prywatny
Status: w trakcie budowy
Makieta: Małgorzata Siekanko
Wizualizacje: Rzemiosło Architektoniczne
Grafika: Hanna Podladowska
Zdjęcia: Grażyna Grasa Nowacka
Lokalizacja: Koziegłowy koło Poznania

Dodaj komentarz