Lokalni Gospodarze Placu Pięciu Rogów

31 października 2018 roku w Domu Innowacji Społecznych w Warszawie odbędzie się spotkanie organizacji społecznych, firm, instytucji oraz mieszkańców z okolicy placu Pięciu Rogów w Warszawie.

„Lokalni Gospodarze Placu Pięciu Rogów”, Dom Innowacji Społecznych, Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Lokalni Gospodarze Placu Pięciu Rogów”, Dom Innowacji Społecznych, Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Każda miejska przestrzeń potrzebuje dobrego gospodarza – troskliwego spojrzenia, wrażliwości i stałego zaangażowania. Nie tylko określenia potrzeb i oczekiwań, nie tylko zgromadzenia pomysłów i realizacji jednorazowych przedsięwzięć, ale trwałej, odpowiedzialnej opieki tych, którym na danym miejscu zależy najbardziej. Tych lokalnych grup społecznych, lokalnych instytucji i przedsiębiorców, którzy potrafią upomnieć się o otaczające ich przestrzenie i wyrażają gotowość podjęcia trwałych działań na ich rzecz. Nie zawłaszczania ich, ale właśnie wzięcia za nie odpowiedzialności. Dojrzałego współzarządzania.

31 października będzie miało miejsce spotkanie członków organizacji społecznych, firm, instytucji oraz mieszkańców z okolicy powstającego placu Pięciu Rogów – jego lokalnych gospodarzy. Uczestnicy podzielą się spostrzeżeniami i opiniami na temat dzisiejszej formuły funkcjonowania tego miejsca. Wspólnie zastanowią się, kto i w jakim trybie powinien decydować o jego przyszłości. Porozmawiają też o możliwej roli, jaką na jego rzecz odegrać możemy my sami, którzy żyjemy i pracujemy tutaj na co dzień.

Spotkanie w formie warsztatowej poprowadzi dr Artur Jerzy Filip, badacz i praktyk innowacyjnych form międzysektorowego współzarządzania projektami miejskimi, który zdobywał doświadczenie, pracując na rzecz takich projektów partnerskich jak Warszawska Droga Kultury na Skarpie, Kwartał Muzyczny czy Lokalni Gospodarze placu Defilad. Wstępem do wspólnej dyskusji będzie opowieść o możliwych modelach współpracy podmiotów lokalnych na rzecz otaczających ich przestrzeni miejskich. Przywołane zostaną doświadczenia miast amerykańskich, europejskich oraz pierwsze eksperymenty inicjowane w ostatnich latach w Warszawie.

Wydarzenie organizowane jest w ramach trzyletniego projektu Place Warszawy (do odzyskania), prowadzonego przez Fundację Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana i dofinansowanego przez Urząd m.st. Warszawy.

Lokalni Gospodarze Placu Pięciu Rogów 
31 października 2018 roku, godz. 15.00
Marzyciele i Rzemieślnicy
Dom Innowacji Społecznych
ul. Bracka 25, III piętro
Warszawa

Dodaj komentarz