Moby Dick, Karol Marks – nowe wystawy w MOCAK-u

25 października odbędzie się wernisaż nowych wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Krzysztof M. Bednarski, „Marks – Profeta”, 2010, brąz patynowany, 80,5 × 57,5 × 33 cm, courtesy K. M. Bednarski  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof M. Bednarski, „Marks – Profeta”, 2010, brąz patynowany, 80,5 × 57,5 × 33 cm, courtesy K. M. Bednarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Boris Lurie. Pop-art po Holokauście

Boris Lurie to amerykański artysta pochodzenia żydowskiego. Tworzył na wielu polach – był artystą wizualnym, prozaikiem i poetą. Swoje działania postrzegał jako sprzeciw wobec dominujących w tamtym czasie w Stanach pop-artu i abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Tworzył sztukę zaangażowaną politycznie i społecznie, która sprawia wrażenie spontanicznej, anarchicznej i terapeutycznej.

Krzysztof M. Bednarski. Karol Marks vs Moby Dick. Analiza formy i rozbiórka idei

Moby Dick i Karol Marks dominują w twórczości Krzysztofa M. Bednarskiego. Pierwszy to prosty i gładki obiekt, który skłania do refleksji. Drugi to rozczochrana głowa, która prowokuje do dyskusji. Moby Dick to symbol lustra, w którym ujawnia się deprawacja natury ludzkiej. Marks to symbol troski o ludzki los, który zainspirował zbrodnię polityczną. KMB wykorzystuje oba te obiekty zarówno pod względem formy, jak i pod względem idei.

Muntean/Rosenblum. Ranny, który może chodzić

Markus Muntean i Adi Rosenblum tworzą duet artystyczny od 1992 roku. Są znani przede wszystkim jako autorzy monumentalnych kompozycji – scen zbiorowych opatrzonych cytatami z literatury. Bohaterowie ich obrazów to młodzi ludzie, których sylwetki zostały przemalowane z materiałów fotograficznych pochodzących z archiwum artystów oraz z czasopism i internetu. Mimika i mowa ciała tych postaci ujawniają najczęściej ich bezradność, samotność i kruchość emocjonalną.

Akira Inumaru. Język kwiatów

Dla Akiry Inumaru natura jest inspiracją i równocześnie źródłem materiałów. Artysta do tworzenia wykorzystuje bowiem kwiaty, barwniki pozyskane z roślin oraz oddziaływanie słoneczne. Jak deklaruje głównym tematem jego realizacji jest światło.

Mac Adams. Zbrodnia?

Przedmiotem fascynacji i źródłem inspiracji dla Maca Adamsa są sytuacje niejednoznaczne i równocześnie niepokojące. Tworzy on instalacje oraz fotografie, w których manipuluje percepcją widzów w taki sposób, aby mieli wrażenie podglądania scen zbrodni.

Pracownia Łukasza Skąpskiego

Wystawa pokazuje fotografie, wideo i obiekty studentów oraz absolwentów prowadzonej przez Łukasza Skąpskiego Pracowni Fotografii i Strategii Artystycznych na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Nowe wystawy w MOCAK-u
Wernisaż: 25 października 2018 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Dodaj komentarz