Mikrogramy

W październiku we wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie będzie można zobaczyć efekty projektu międzynarodowych rezydencji artystycznych – Kulturatrium.

„Mikrogramy”, Muzeum Zamkowe w Pszczynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mikrogramy”, Muzeum Zamkowe w Pszczynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacje artystyczne stworzone przez trzech artystów: Alexa Greina (Niemcy), Fabiena Marquesa (Francja) i Dominika Ritszela odniosą się do dziedzictwa lokalnego, a wynikać będą z sierpniowych i wrześniowych pobytów artystów w Pszczynie i na Śląsku. Kulturatrium to projekt współpracy regionów partnerskich: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Regionu Hauts-de-France i jest organizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis. W tym roku Ars Cameralis zaprosiła do współpracy Muzeum Zamkowe w Pszczynie, gospodarza dawnej rezydencji magnackiej śląskich rodów. Wystawa otwarta od 27 października do 30 listopada 2018 roku.
Instytucja Kultury Ars Cameralis po raz trzeci gości artystów w ramach wspólnego projektu regionów partnerskich Polski, Francji i Niemiec. W październiku 2013 roku odbyła się rezydencja artystyczna, zakończona koncertem trzech muzyków: Macieja Garbowskiego, Petera Orinsa i Jarry’ego Singli. Natomiast w listopadzie 2017 roku odbyła się wystawa Interwencje. Przestrzeń / czas / pamięć będąca efektem rezydencji artystycznej: Frauke Dannert, Davida Leleu oraz Michała Smandka.

Alex Grein – urodziła się w 1983 roku w Kolonii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Dusseldorfie u Andreasa Gursky’ego. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Dusseldorfie (w KIT – Kumst um Tunnel i Philara Collection) oraz w International Museum Of Modern Art Lanzarote. Brała udział w wystawie State of The Art Photography w NRW Forum w Dusseldorfie. W 2016 roku była laureatką stypendium w dziedzinie sztuk wizualnych związku MKK, a w 2018 roku była także beneficjentką Funduszu dla Młodych Artystów Kunststiftung NRW. Od 2018 roku wykłada na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

Fabien Marques – urodził się w 1982 roku w Pau we Francji, mieszka i pracuje w Dunkierce. Ukończył Glasgow School of Art i Hogeschool Sint-Lukas w Brukseli. Jego prace prezentowane były na licznych festiwalach i wystawach, m.in. Street Level Photoworks w Glasgow czy Galerie CC w Malmö, był także gościem Kopenhaskiego Festiwalu Fotograficznego i Biennale Sztuk Wizualnych w Glasgow. Jego fotografie ukazały się w angielskim magazynie Photoworks. W ostatnim czasie był rezydentem-stypendystą Atelier Wicar w Rzymie. W 2018 jego prace prezentowane były w ramach Salonu Montrouge. Wykłada na Uniwersytecie w Lille 3 i stale współpracuje ze stowarzyszeniem Fructôse, wspierającym artystów na terenie Dunkierki.

Dominik Ritszel – urodził się w 1988 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2014 roku był stypendystą Młodej Polski, a rok później został laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award. Magazyn Forbes wyróżnił go w plebiscycie 30 under 30 Europe w kategorii Sztuka. Jego prace pokazywane były w ramach międzynarodowych festiwali i przeglądów video takich jak: Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo w Paryżu), Proyector, International Video Art Proyector, International Video Art  Festival czy FIPA 29’ w Biarritz. Brał udział w wystawach grupowych m.in. w Fondazione Pastificio Cerere Un Tale Che Osservo Da Un Po’Di Tempo, Another Vacant Space Metronomics, Miejsce Projektów Zachęty Czekając na lepsze czasy. W 2016 roku reprezentował Polskę podczas Biennale Balticum w Finlandii. Indywidualne wystawy prezentował w najważniejszych galeriach: CSW Kronika w Bytomiu, Baszcie Czarownic w Sopocie, Bank Pekao Project Room w Warszawie czy Studio Tommaseo w Trieście.

Mikrogramy
Od 27 października do 30 listopada 2018 roku
Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Dodaj komentarz