Wszędzie fizyka – fascynująca nauka na fotografiach

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikowało 25 października książkę pt. Wszędzie fizyka autorstwa profesora fizyki Krzysztofa Królasa i doktora Zbigniewa Inglota.

Krzysztof Królas, Zbigniew Inglot, „Wszędzie fizyka” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Krzysztof Królas, Zbigniew Inglot, „Wszędzie fizyka” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Czym naprawdę jest zorza polarna albo tęcza? Skąd się biorą marznące deszcze? Jak działają promienie Roentgena i kuchenka mikrofalowa? Wszędzie fizyka pozwala zrozumieć rządzące fizyką prawa, wynikające z nich zjawiska oraz oparte na nich wynalazki – a przy tym odkryć jaki mają wpływ na nasze codzienne życie.

Autorzy tego popularnonaukowego albumu udowadniają, że – choć nie zdajemy sobie z tego sprawy – fizykę spotykamy na każdym kroku. Zamieszczone tu zdjęcia, niezależnie czy przedstawiają kroplę wody, wiązkę lasera czy pełnię księżyca, obrazują poszczególne zjawiska przyrodnicze a załączone do fotografii opisy wyjaśniają ich powstawanie.

Piętnaście rozdziałów zawiera zagadnienia z wybranych dziedzin: światło, optyka, kolory, krajobraz, pogoda, na wodzie, zamarzanie, ciepło, energia, w powietrzu, wysoko nad głową, maszyny proste i złożone oraz dźwięki.

Wszędzie fizyka to rezultat współpracy fizyków i fotografów pod przewodnictwem profesora fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztofa Królasa. Pomysłodawcą projektu jest doktor Zbigniew Inglot.

Prof. Krzysztof Królas w czasie swojej wieloletniej kariery naukowej pracował między innymi w Instytucie Fizyki Jądrowej w Orsay koło Paryża i był stypendystą Fundacji Humboldta na Uniwersytecie w Getyndze. W 1991 roku uzyskał tytuł profesora. Przez wiele lat prorektor i prodziekan Wydziału Matematyki i Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierował projektem powołania Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego, który został uruchomiony w 2015 roku. Profesor obecnie jest na emeryturze.

Dr Zbigniew Inglot – obronił doktorat w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez wiele lat brał udział w eksperymentach naukowych prowadzonych na Uniwersytecie w Getyndze, jest współautorem 11 prac naukowych. W roku 2000 został Prezesem Rady Nadzorczej w firmie kosmetycznej INGLOT założonej przez jego brata, Wojciecha Inglota. Od 2016 roku dr Zbigniew Inglot jest Prezesem Zarządu firmy INGLOT.

Krzysztof Królas, Zbigniew Inglot, Wszędzie fizyka
Premiera: 25 października 2018 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodaj komentarz