• 2018-10-25

Jan Švankmajer – artysta 25-lecia Festiwalu Etiuda&Anima

Osoby Jana Švankmajera nie trzeba widzom Etiudy&Animy przedstawiać. Jego twórczość towarzyszy festiwalowi od trzeciej edycji festiwalu w 1996 r., w trakcie której odbyła się retrospektywa filmów artysty, a projekcje uzupełniała wystawa plastyczna zatytułowana  Dotyk, Arcimboldo, Vanitas.

Jan Švankmajer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Švankmajer (źródło: materiały prasowe organizatora)

W późniejszych latach wielokrotnie wracano do twórczości czeskiego surrealisty prezentując jego kolejne filmy pełnometrażowe: Spiskowcy rozkoszy, Mały Otik, Szaleni, Przeżyć swój żywot. Z kolei w 2010 r., w zorganizowanym przez festiwal na 50-lecie stowarzyszenia ASIFA plebiscycie na najlepsze animacje, zrealizowane w okresie półwiecza istnienia tej ważnej międzynarodowej organizacji, 25 ekspertów z kilkunastu krajów uznało za najwybitniejszą, spośród 852 zgłoszonych animacji, głośny film Švankmajera – Wymiary dialogu (1982).

Twórczość czeskiego surrealisty praktycznie towarzyszy więc nam w okresie całego ćwierćwiecza i dlatego z okazji jubileuszu festiwalu przyznajemy temu wybitnemu kontestatorowi kina i sztuki, w tym zwłaszcza animacji, statuetkę Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego, której nazwa odsyła do fantastycznego potwora z prozy Lewisa Carrolla i zarazem do tytułu jednego z najgłośniejszych filmów czeskiego mistrza. Wręczeniu nagrody towarzyszyć będzie projekcja zestawu 10-ciu filmów krótkometrażowych artysty w wyborze Dyrektora Artystycznego festiwalu Bogusława Zmudzińskiego, a także prezentacja najnowszego pełnometrażowego filmu Owady.

Pokazy filmowe uzupełni prezentowana w Małopolskim Ogrodzie Sztuk wystawa Dimensions of Dialogues / Between Film and Fine Arts., przygotowana przy okazji fundamentalnej publikacji książkowej pod tym samym tytułem, wydanej w Pradze pod redakcją Bertranda Schmitta i Františka Dryje. Więcej o programie na stronie festiwalu Etiuda&Anima.

25. MFF Etiuda&Anima w Krakowie
Od 20 do 25 listopada 2018 roku

Dodaj komentarz