• 2018-10-24

Rejwach według Mikołaja Grynberga na scenie Teatru Żydowskiego

Rejwach głośna książka Mikołaja Grynberga, nominowana do tegorocznej nagrody Nike, została zaadaptowana na potrzeby teatru. 27 października w Teatrze Żydowskim odbędzie się prapremiera spektaklu o tym samym tytule. Autorem adaptacji książki na potrzeby teatru oraz reżyserem jest Andrzej Krakowski.

Mikołaj Grynberg, „Rejwach”, reż. Andrzej Krakowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Mikołaj Grynberg, „Rejwach”, reż. Andrzej Krakowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl Rejwach jest o lęku, o bólu, nietolerancji, ksenofobii, antysemityzmie. Jest pełen pytań o odpowiedzialność za krzywdę drugiego człowieka, o szeroko pojętą moralność, o imponderabilia. Czy istnieją racje, które legitymizują przemoc? Czy są takie kategorie, które upoważniają do użycia siły, stosowania prawa pięści, terroru?

Bohaterowie Rejwachu dzielą się swoimi przeżyciami, nie dając prostych odpowiedzi. Mówią, by móc dalej żyć lub spokojnie odejść. Ich doświadczenia będą żyły w kolejnych pokoleniach.

Wśród twórców spektaklu, oprócz Andrzeja Krakowskiego, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood, znalazł się również znany na całym świecie zespół Kroke, a za video i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf – autor filmu Historia Ireny Sendlerowej.

Realizatorzy:

Adaptacja tekstu: Andrzej Krakowski
Reżyseria: Andrzej Krakowski
Muzyka: Kroke
Światło i video: Andrzej Wolf
Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska
Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Mikołaj Grynberg, Rejwach
27 października 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj komentarz