Design w służbie społecznego wykluczenia

Czy design jest polityczny? Czy może wspierać społeczne wykluczenie? Czy narzędzia, którymi dysponuje, pozwalają mu na utrzymywanie podziałów, hierarchii i władzy w społeczeństwie? Jaki wpływ na projektowanie ma system społeczno-gospodarczy?

„Design w służbie społecznego wykluczenia”, Brain Damage Gallery, Lublin (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Design w służbie społecznego wykluczenia”, Brain Damage Gallery, Lublin (źródło: materiały prasowe organizatora)

O designie rzadko rozmawiamy w kontekście powyższych pytań. Nie zadajemy sobie trudu głębszej refleksji, skupiając się na powierzchownych wrażeniach estetycznych czy funkcjonalnych. Wygoda, komfort, fajność czy estetyka to słowa, które dominują nad debatą publiczną. Pytania po co, dla kogo, kto na tym zyska, kto ustala zasady, kto użytkuje czy jak wygląda proces projektowy, funkcjonują na marginesie. Naiwnie wierzymy w apolityczność ławek w parku, miejskich szaletów czy przystanków komunikacji publicznej, traktując je jako efektowne miejskie gadżety, niezależne od polityki czy ekonomii.
O tym, że tak nie jest ma pokazać ta wystawa. Organizatorzy chcą zaprezentować prace, które pokazują jak konkretne rozwiązania projektowe mogą wykluczać, dzielić przestrzeń publiczną, być narzędziem segregacji i społecznych podziałów. Jak zabiegi, często niewidoczne na pierwszy rzut oka bądź takie, których jesteśmy nieświadomi, mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie miasta. Zastanowimy się nad tym co kryje się za gotowym designerskim projektem, jak wyglądał proces jego powstania. Zbadamy jego różnorakie konteksty. A wszystko po to, żeby przywrócić projektowaniu jego polityczny wymiar i pokazać strategie projektowe, gdzie pod przyjemnym słowem design, kryją się często mniej przyjemne wartości i idee.

Artyści: BudCud, Grzegorz Layer, Palce Lizać, Projekt Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców, Supergut Studio
Kurator: Michał Kubieniec

Design w służbie społecznego wykluczenia
Od 27 października do 30 listopada 2018 roku
Wernisaż: 27 października 2018 roku, godz. 19.00
Kurator: Michał Kubieniec
Brain Damage Gallery
Lublin

Dodaj komentarz