10. edycja Triennale Grafiki Polskiej

Raz na trzy lata zdarza się okazja, by zobaczyć jak ewoluuje polska grafika i zapoznać się z najnowszymi trendami w tej dziedzinie sztuki. Najbliższą będzie wystawa pokonkursowa 10., jubileuszowej edycji Triennale Grafiki Polskiej, której wernisaż odbędzie się w piątek, 26 października w audytorium Muzeum Śląskiego.

10. Triennale Grafiki Polskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Triennale Grafiki Polskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Triennale Grafiki Polskiej jest prestiżowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, ukazującym dokonania artystów tworzących w medium graficznym – począwszy od odbitek stworzonych za pomocą klasycznych technik warsztatowych, takich jak litografia czy miedzioryt, poprzez serigrafię i druk cyfrowy, aż po animacje i formy przestrzenne. Celem TGP jest wyłonienie najbardziej interesujących dzieł w tej dziedzinie sztuki na tle aktualnych tendencji artystycznych. Od 2015 roku organizatorem Triennale Grafiki Polskiej jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

10. edycja Triennale Grafiki Polskiej obejmuje konkurs, wystawę pokonkursową, warsztaty edukacyjne i towarzyszące, publikację monograficzną, a także wystawy w różnych lokalizacjach na terenie miasta. W konkursie mogli wziąć udział artyści, absolwenci uczelni artystycznych oraz studenci ostatnich roczników studiów artystycznych. Zgłaszali swoje prace powstałe w ciągu ostatnich trzech lat, które nie zostały dotąd nagrodzone w innych konkursach i przeglądach o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Do wystawy głównej jury selekcyjne konkursu wytypowało 97 prac. Najlepsze spośród nich wyłoni i uhonoruje nagrodami regulaminowymi i fundowanymi jury międzynarodowe, które będzie obradować w dniach 23–24 października w Katowicach. Wystawa pokonkursowa 10. Triennale Grafiki Polskiej będzie prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach od 26 października 2018 roku do 27 stycznia 2019 roku.

Wystawy towarzyszące odbędą się w różnych lokalizacjach na terenie Katowic: w Galerii Rondo Sztuki, Galerii Wertykalnej i Galerii Koszarowej – należących do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Galerii „Elektrownia” w Czeladzi oraz Galerii „Szarej” w Katowicach.

10. Triennale Grafiki Polskiej
Organizator konkursu: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Kurator: Grzegorz Hańderek
Wernisaż; 26 października 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 stycznia 2019 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz