Neonowe opowieści

Dlaczego kot nosi czerwone buty, jakie kwiaty rosną na kilka metrów i co kino ma wspólnego z żaglowcem? Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na warsztaty kreatywne inspirowane dawnymi neonami Warszawy.

„Neonowe opowieści”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Neonowe opowieści”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Neonowe opowieści to cykl sześciu spotkań, których uczestnicy stworzą prace nawiązujące do prawdziwych reklam świetlnych. Prace, które podobnie jak neony – będą świecić w ciemności!
Zajęcia są podzielone tematycznie. Każde zostanie poprzedzone tytułową opowieścią oraz prezentacją prawdziwego neonu, który powstał specjalnie z myślą o tym cyklu. W części głównej spotkania dzieci wraz z opiekunami będą mogły wykonać prace plastyczne używając świecących farb, markerów czy taśm. Organizatorzy zapraszają dzieci (wiek 5+) wraz z rodzicami, dziadkami.

Harmonogram:
16.09 – Kina – Neony kin
30.09 – Rośliny – Neonowy kwiaciarni
14.10 – Pojazdy – Neony fabryk pojazdów
28.10 – Sportowcy – Neony sklepów sportowych
11.11 – Zwierzęta egzotyczne – Neony z postaciami zwierząt
25.11 – Zwierzęta rodzime – Neony z postaciami zwierząt

Celem projektu Neonowe opowieści jest przybliżenie dobrego wzornictwa oraz lokalnych tradycji rzemieślniczych najmłodszym.
Przygotowanie warsztatów poprzedziła m.in. praca w Archiwum Neonów Warszawy MSN, w którym znajdują się dokumentacja dawnego producenta reklam neonowych z lat 1956-1996.

Fundacja Obserwatorium: zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem krajowych i międzynarodowych badań społecznych oraz badań w sferze szeroko pojętej kultury. Prowadzi też działania na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej, między innymi poprzez promocję artystów i oddolnych inicjatywy artystycznych, a także organizację wystaw, warsztatów czy szkoleń. Zrzesza socjologów, animatorów kultury, artystów. Współpracowała m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Mazowieckim Instytutem Kultury.

Archiwa Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej: projekt digitalizacji i prezentacji archiwów związanych z praktykami artystycznymi po 1945 roku. Jego celem jest stworzenie bazy internetowej, która z jednej strony ułatwi prowadzenie badań, z drugiej zaś pozwoli na popularyzację najciekawszych zjawisk sztuki współczesnej. Wśród prezentowanych obecnie na stronie materiałów znajdują się niekonwencjonalne prace artystyczne: publikacje, artziny, dokumentacje fotograficzne, teksty artystów, listy i dokumenty prywatne oraz oficjalne pisma, odsłaniające codzienne życie artystów.
Organizator: Fundacja Obserwatorium
Partner główny: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partnerzy: Hanak Reklama Neonstory, Okno na Warszawę, Tu było, tu stało
Partnerzy tematyczni warsztatów: W małym kinie Neony kin Neonowe zoo
Patron medialny: Miesięcznik Stolica
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Opisy warsztatów:

1. Warsztat Kino: z inspiracji neonami kin, zrobimy zakładki do książek. Wykonamy je z tradycyjnych taśm filmowych 35 mm, pochodzących z warszawskich kin. Towarzyszyć będą nam emocje rodem z dużego ekranu, bo niczym bohaterowie filmów szpiegowskich, w naszych pracach ukryjemy tajne, świecące, informacje.

2. Warsztat Rośliny: z fascynacji naturą w wielkim mieście i zachwytu nad dawnymi, spektakularnymi neonami kwiaciarni, zrobimy tatuaże z motywami roślinnym. Użyjemy do tego świecących w promieniach UV farb do ciała. Będziemy pracować w parach dziecko / opiekun. A na koniec sfotografujemy swoje dzieła w mini studiu.

3. Warsztat Pojazdy: najpierw stworzymy sobie miasto. Będą domy, drogi, skwery, mosty. Potem z inspiracji prawdziwymi neonami w kształcie samochodów czy motocykli, stworzymy swoje świecące pojazdy. I co najważniejsze – podobnie jak ich prototypy, umieścimy je nie na ulicach, a… skraju dachów budynków.

4. Warsztat Sportowcy: historia siatkarki, jednego z najpiękniejszych neonów dawnej Warszawy, poruszy serca uczestników warsztatu. A oni poruszyć będą musieli ciała innych sportowców. I zrobią to za pomocą sznurków – podobnie jak neony, świecących w ciemności.

5. Zwierzęta egzotyczne – neonowe zoo: z inspiracji sprawdzimy neonowymi zwierzętami stworzymy prawdzie neonowe zoo. Zamieszkają w nim słonie, antylopy, a nawet krokodyl. Nasze egzotyczne zwierzęta będą świecić w ciemności.

6. Zwierzęta rodzime – miejska farma: ze starych gazet i reprodukcji zdjęć dawnej Warszawy stworzymy miejski kolaż. Inspirując się prawdziwymi neonami z motywami zwierząt, ulokujemy w naszym mieście kury, świnki, krowy… I sprawimy, by nasze zwierzęta zaświeciły w ciemnościach, jak niegdyś te które ozdabiały nasze miasto.

Neonowe opowieści
Od 16 września do 25 listopada 2018 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz