Klub Krótkiego Kina Urban View

W ramach kolejnego spotkania Klubu Krótkego Kina zobaczymy selekcję filmów krótkometrażowych poświęconych miastu, architekturze i urbanistyce, które były prezentowane w konkursie filmowym URBAN VIEW na tegorocznym Short Waves Festival.

Klub krótkiego kina, „Urban View”, Centrum Kultury Zamek (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Klub krótkiego kina, „Urban View”, Centrum Kultury Zamek (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Wyselekcjonowane obrazy ukazują otoczenie człowieka w skodyfikowanej formule. Autorzy filmów poświęconych tematyce architektury, urbanistyki i designu stawiają punkt ciężkości na tym, co często stanowi jedynie tło dla opowiadanych historii. Odsłaniają przed widzami fragmenty rzeczywistości w sposób nieoczywisty, dekonstruują zastany porządek estetyczny i ukazują miejsca znane i te jeszcze niepoznane. Urban View prezentuje sumę spojrzeń z różnych stron świata, dostarcza inspiracji i skłania do refleksji na temat zamieszkiwania i przebywania w danej przestrzeni. Poprzez różnorodne formy filmowe przenika w głąb tkanki miejskiej i podąża za zmiennym tempem życia jej mieszkańców. Architektura nie jest scenografią życia codziennego, lecz pełni rolę głównego bohatera, który prowadzi widza przez swoją historię dzięki wizualnej warstwie medium filmowego. A ta historia wciąga!
Wprowadzenie: Emilia Mazik

Cloud-Cuckoo-Land, reż. Lilian Hess, Niemcy 2016, dokument, 7′
Zaciekawiona tym, jak kształtują nas przestrzenie, w których dorastamy, autorka przeprowadza wywiad ze swoimi rodzicami (architektami). Opowiadają jej o procesie projektowania domu, w którym dorastała.

Disruption, reż. Feyrouz Serhal, Liban 2017, fabuła 26 min.
Mieszkańcy Bejrutu od dawna wyczekiwali rozpoczęcia Pucharu Świata w piłce nożnej. Życie zdaje się płynąć normalnie, ale transmisja pierwszego meczu zostaje przerwana przez dziwne fale dźwiękowe.

The Nest , reż. Jamie Jones, Wielka Brytania 2016, fabuła, 20’
Historia o tym, jak szybko harmonia społeczna może zostać zachwiana gdy ludzie zostają zepchnięci na margines. Rodzina samotnej matki zostaje doprowadzona do ekstremalnych zachowań w wyniku eksmisji z domu, w którym żyją nielegalnie, na rzecz imigrantów drugiej generacji.

Impresso in-urbe, reż. Giuseppe Spina, Włochy 2017, dokument, 17′
Film przechodzi przez tekstury przestrzeni miejskiej: materialność architektury, narożników i prospektów, rysunków bruku, placów, cegieł. To szczegółowa dekompozycja peleryny miasta.

Livorno 32, reż. Miki Polonski, Izrael 2017, fabuła, 11′
Dom na obrzeżach miasta pogrążony w ciemności: w mieszkaniach, jedno po drugim, gasną światła. Chłopiec odbiera telefon od ojca, który prosi go o ostatnią przysługę. Zawsze mówi, że to będzie ostatnia.

Klub Krótkiego Kina powrócił – znów poniedziałki w Kinie Pałacowym należą do krótkiego metrażu!

W ramach cyklu zobaczymy najlepsze krótkie filmy ze świata w całym bogactwie ich różnorodności. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzonych na festiwalach, pokazy tematyczne, spotkania z twórcami i wiele, wiele innych.

Partner cyklu: Fundacja Ad Arte

Klub Krótkiego Kina Urban View

Dodaj komentarz