• 2018-10-23

Piotr Cieplak reżyseruje Krzesła w Teatrze Polonia

Teatr Polonia zaprasza na premierę „tragicznej farsy” Eugène’a Ionesco Krzesła, która odbędzie się 25 października. W rolach Starej i Starego – nietuzinkowo śmiesznych, jak i tragicznych bohaterów – Ewa Szykulska i Leon Charewicz. Reżyseruje Piotr Cieplak.

Eugène Ionesco, „Krzesła”, reż. Piotr Cieplak (źródło: materiały prasowe teatru)

Eugène Ionesco, „Krzesła”, reż. Piotr Cieplak (źródło: materiały prasowe teatru)

Bohaterowie sztuki Ionesco ubarwiają swoje dni opowiadaniem nieustannie tych samych wspomnień i anegdot oraz odgrywaniem przed sobą małżeńskiej komedii. Przyjmują w swoim domu wyimaginowanych gości, dla których na scenie pojawia się coraz więcej krzeseł, i z którymi prowadzą ożywione rozmowy. Wszystko to ma zmniejszyć lęk przed pustką, niespełnieniem i miałkością ich egzystencji. Jednak lęk narasta wraz ze zbliżającym się końcem życia i jego bilansem. Stary chce zostawić po sobie przesłanie, ale w kulminacyjnym momencie jedyne o czym może myśleć, to klopsiki przygotowywane przez swoją żonę. Czy jednak na pewno sens życia jest gdzie indziej?

Ta para śmiesznych ludzików w Krzesłach, te dwie żałosne kukiełki – to my. Ionesco nie odkrywa Ameryki, bo lęk tych dwojga kukiełek, ich zwątpienie, ucieczkowe gry, ich, w gruncie rzeczy, dziecinne zabawy to my teraz i my zawsze, począwszy od… wygnania z Raju. Jeśli jednak Ionesco jest wyjątkowy, to dlatego, że jest dobrym poetą. Pisze dobre sztuki. A dobre sztuki, poza miłością i śmiercią, zawsze jeszcze są o teatrze. To, co kiedyś uchodziło za absurd, okazuje się dzisiaj wytrawnym poczuciem humoru! Bohaterowie, owszem, dźwigają egzystencjalne ciężary, ale jednocześnie pozostają aktorami, którzy traktują siebie i publiczność… po ludzku – powiedział Piotr Cieplak.

Realizatorzy:

Reżyseria: Piotr Cieplak
Przekład: Jan Kosiński
Scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski
Dźwięk: Paweł Czepułkowski
Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Magdalena Kłosińska

Występują: Ewa Szykulska, Leon Charewicz

Eugène Ionesco, Krzesła
Premiery: 25 października 2018, godz. 19.30
Teatr Polonia w Warszawie

Dodaj komentarz