Ruszył Festiwal Conrada 2018

Spotkania z autorami, debaty, dyskusje, lekcje i szkoła czytania, wręczenie Nagrody Conrada za najlepszy debiut ostatniego roku – tak w dużym skrócie przedstawia się program główny 10. edycji Festiwalu Conrada.

Conrad Festiwal 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Conrad Festiwal 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia do debaty z udziałem Olgi Drendy, Ewy Gorządek, oraz Adama Leszczyńskiego będą pytania o polskość. O to, w jaki sposób literatura przedstawia polskość, jak opowiada o Polakach, o ich samoocenie, obawach, sojusznikach i przeciwnikach. Spotkanie poprowadzi publicysta – Jacek Żakowski. Z festiwalową publicznością spotkają się także: Anna Bikont, Magdalena Kicińska i Jacek Leociak, którzy wspólnie z Michałem Okońskim będą rozmawiać o losach polskich Żydów, ich udziale w tworzeniu polskiej wspólnoty narodowej i politycznej.

Polska wieś będzie tematem prowadzonej przez Ingę Iwasiów rozmowy z udziałem Andrzeja Mencwela, wybitnego historyka literatury i kultury, autora książki Toast na progu i wyróżnionego Nagrodą Nike prozaika Mariana Pilota. Debata podejmie pytanie o wpływ wsi na literaturę, a także kulturę narodową. Pasmo poświęcone polskości uzupełni dyskusja o Polsce jako temacie poezji z udziałem Jana Kapeli, Ilony Witkowskiej i Bohdana Zadury, którą poprowadzi dyrektor programy Festiwalu – Grzegorz Jankowicz. Czy elity są potrzebne? I w jaki sposób powinny komunikować się ze społeczeństwem? Takie pytania postawi Maciej Gdula uczestnikom kolejnej debaty: Agacie Bielik-Robson, Michałowi Pawłowi Markowskiemu oraz Małgorzacie Szpakowskiej.

Ważnym wątkiem tegorocznego Festiwalu Conrada będą również rozmowy na temat granic naszej tożsamości. W ramach tego pasma trzeciego dnia Festiwalu zaplanowano spotkanie z udziałem między innymi Andrzeja Gowarzewskiego, Wojciecha Kuczoka i Janusza Margańskiego (prowadzący) poświęcone Ernestowi Wilimowskiemu, piłkarzowi polskich i niemieckich klubów piłkarskich, przed II wojną światową reprezentantowi Polski, a po jej wybuchu – III Rzeszy, bohaterowi powieści chorwackiego prozaika Miljenki Jergovicia, który również spotka się publicznością Festiwalu.

Piątego dnia, o kroju narodowym będą natomiast dyskutować: Łukasz Dziedzic, Agata Szydłowska i Marcin Wicha. Rozmowa, którą poprowadzi Bogna Świątkowska dotyczyć będzie tego, w jaki sposób czcionka może stać się nośnikiem treści o charakterze politycznym.

Swoją obecność na Festiwalu mocno zaznaczy również literatura zaangażowana społecznie. Po raz pierwszy Kraków odwiedzi hinduska pisarka Arundhati Roy, która w swej twórczości ukazuje obraz współczesnych Indii z ich kryzysami i problemami. Jak się okazuje, te ostatnie są aktualne nie tylko dla rodzinnego kraju Roy, ale także dla nas. Podczas spotkania z festiwalową publicznością opowie o tym, jak za pomocą powieści można zareagować na niesprawiedliwość społeczną.

Zaproszenie do Krakowa przyjęły także greckie pisarki: Lena Kitsopoulou i Amanda Michalopoulou, które w swojej prozie pokazują różne oblicza konfliktu. O cierpieniu jako powszechnym doświadczeniu człowieka XXI w. opowie natomiast argentyński reporter i pisarz Martín Caparrós. O Conradzie i globalizacji dyskutować będą natomiast tłumaczka Magda Heydel i amerykańska historyczka, profesorka Uniwersytetu Harwarda, laureatka m.in. National Book Critics Circle Award – Maya Jasanoff, która w swoich publikacjach przedstawia Conrada jako pierwszego analityka globalizmu.

O sprzeciwie wobec demokracji opowie z kolei niemiecki historyk i politolog Jan-Werner Müller, publikujący m.in. w renomowanych czasopismach takich jak: „Die Zeit”, „Sueddeutsche Zeitung”, „The London Review of Books”, „Foreign Affairs”, czy „The Guardian”. Spotkanie, którego głównym tematem będzie populizm, poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Paweł Markowski.

Grzechy z przeszłości staną się natomiast pretekstem do rozmowy ze szwedzką pisarką, dziennikarką radiową i telewizyjną, dramatopisarką Elisabeth Åsbrink, która opisuje doświadczenia społeczeństwa szwedzkiego. Te, z którymi społeczeństwu szwedzkiemu wciąż nie udało się skonfrontować.

Zaproszenie do Krakowa przyjęła również, nagrodzona prestiżową nagrodą Man Booker International Prize – Olga Tokarczuk. Festiwalowa publiczność spotka się z pisarką drugiego dnia Festiwalu. Rozmowę, w której weźmie udział także tłumaczka powieści BieguniJennifer Croft, poprowadzi Szymon Kloska.

Wspomniane na początku zjawiska, takie jak populizm, popularność, popęd czy popłoch związane są z emocjami, zarówno jednostkowymi, jak i zbiorowymi. Kilka festiwalowych spotkań będzie poświęconych właśnie tym zagadnieniom. W rozmowie z Davidem Vannem, którego bestsellerowy zbiór Legenda o samobójstwie została dotychczas dziesięciokrotnie nagrodzona na arenie międzynarodowej i przetłumaczona na 20 języków, zostaną poruszone kwestie źródeł i natury traumy.

O impulsach opowiadać będzie Wells Tower – pisarz, którego debiutancka książka Ruiny i zgliszcza prezentuje postaci, które próbują uporać się z różnymi odmianami popędu. Międzynarodowy bestseller Lulu stanie się pretekstem do rozmowy o erotyce z hiszpańską pisarką Almudeną Grandes. Z kolei Sylwia Chutnik porozmawia o buncie – jego przyczynach i znaczeniu – z Larsem Saabye Christensenem, autorem powieści Beatles, czyli historii czterech chłopaków z Oslo naśladujących członków legendarnej grupy.

Jak co roku, podczas Festiwalu nie zabraknie także programu edukacyjnego – Lekcji czytania z udziałem m.in.: Jacka Leociaka, Małgorzaty Szpakowskiej i Michała Pawła Markowskiego, zakończone Szkołą czytania prowadzoną przez Agnieszkę Taborską i Grzegorza Jankowicza. Tematy, które będą poruszane w ramach Szkoły, czyli prawda i fałsz, wpisują się w kolejne pasmo festiwalowe – jego celem jest wypracowanie narzędzi służących walce z fake newsami (wystąpią w nim również: wybitny reporter, dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, Wojciech Jagielski, oraz szwedzki dziennikarz i bloger, analityk sfery publicznej Jack Werner).

Festiwal Conrada 2018
Od 22 do 28 października 2018 roku
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Komentarze wyłączone.