• 2018-10-22

Ella Littwitz o historii, religii, geopolityce

Wystawa Elli Littwitz I wody stały się piołunem to pierwsza prezentacja twórczości izraelskiej artystki w Polsce, powstała we współpracy z brukselską galerią Harlan Levey Projects.

Ella Littwitz, „I wody stał się piołunem”  (materiały prasowe organizatora)

Ella Littwitz, „I wody stał się piołunem” (materiały prasowe organizatora)

Prace, które się na nią składają, są efektem zainteresowań Littwitz obszarem Morza Śródziemnego – jego historią, współczesnością i przyszłością. Artystka koncentruje się na problematyce ludzkich migracji oraz nacjonalizmu na tym terenie. Splata ze sobą elementy pochodzące z różnych porządków: religii, nauki czy geopolityki, dzięki czemu buduje nową wizję „śródziemnomorskości” – daleką być może od tej, którą znamy. Morze Śródziemne w pracach Littwitz charakteryzuje dualizm polegający na jednoczesnym łączeniu i dzieleniu. Jest pomostem, ale też barierą między globalnym Południem i Północą.

Ella Littwitz mieszka i pracuje w Izraelu. Jej zainteresowania artystyczne obejmują archeologię, historię, botanikę, kulturę i politykę. Jest absolwentką Higher Institute for Fine Arts (Gandawa, Belgia) oraz Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Becalel w Jerozolimie. Prace Littwitz pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Izraelu, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Ella Littwitz. I wody stały się piołunem
Kuratorka: Agata Ciastoń
Wernisaż: 26 października 2018 roku, godz. 18.00
Od 26 października 2018 roku do 4 lutego 2019 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz