• 2018-10-22

Dunaj – rzeka pamięci

Międzynarodowe Centrum Kultury i Austriackie Forum Kultury w Warszawie zapraszają 22 października na spotkanie poświęcone 31. numerowi magazynu HERITO.

„Dunaj – rzeka pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dunaj – rzeka pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dunaj, rzeka przepływająca przez dziesięć krajów, jest nie tylko drugą pod względem długości rzeką Europy, ale przede wszystkim monumentalnym nośnikiem pamięci: historycznej, zbiorowej, kulturowej. W jego wodach odbija się historia kontynentu, od czasów starożytnych, kiedy stanowił północną granicę Cesarstwa Rzymskiego, przez dramatyczne wydarzenia XX wieku aż do dziś, gdy snucie wspólnej, europejskiej narracji o Dunaju pozostaje nadal wyzwaniem.

W dyskusji udział wezmą:

Ziemowit Szczerek – dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita Zwycięska, Tatuaż z tryzubem, Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową oraz współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku był nominowany do Nagroda Literacka Nike i Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej a w następnych latach został ich finalistą.

Adam Krzemiński – dziennikarz i publicysta. Od lat siedemdziesiątych XX wieku nieprzerwanie związany z “Polityka”. Współpracuje ponadto m.in. z niemieckimi gazetami „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Specjalizuje się w sprawach europejskich i relacjach polsko-niemieckich, jest autorem licznych publikacji na ten temat.

Łukasz Galusek – zastępca dyrektora MCK ds. programowych, archotek i wydawca. Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Współautor publikacji Jože Plečnik. Architekt i wizjoner (MCK, Kraków 2006) oraz Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura (BOSZ, Olszanica 2008), Pogranicze. O odradzaniu się kultury (Wrocław 2012). Współkurator wystaw Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf) (wrzesień–listopada 2013) oraz Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović (lipiec–listopad 2017) w Galerii MCK.

Dunaj – spotkanie poświęcone 31. numerowi magazynu HERITO
Organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Kultury, Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Rumuński Instytut Kultury
22 października 2018 roku, godz. 19.00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz