• 2018-10-20

Don Desiderio. Wypadek, testament i śmierć, której… nie było?

20 października na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, zaprezentowana zostanie polska prapremiera sceniczna oryginalnej wersji językowej opery Don Desiderio Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.

Józef Michał Ksawery Poniatowski, „Don Desiderio”, reż. Ewelina Pietrowiak (źródło: materiały prasowe opery)

Józef Michał Ksawery Poniatowski, „Don Desiderio”, reż. Ewelina Pietrowiak (źródło: materiały prasowe opery)

To wyjątkowe wydarzenie, bo od czasu wystawienia we Lwowie „Don Desideria” w 1878 r. żaden polski teatr nie zainteresował się tym kompozytorem. Prezentacją tego tytułu, Opera Śląska wpisuje się zatem w XXI-wieczny nurt przywracania życia dziełom zapomnianym. Kierownictwo muzyczne objął Jakub Kontz, a reżyseruje Ewelina Pietrowiak. W jednej z głównych ról zobaczymy Joannę Woś, (sopran koloraturowy), specjalizującą się w partiach operowych okresu włoskiego belcanta, propagatorkę muzyki Poniatowskiego.

Józef Michał Ksawery Poniatowski, to zapomniany kompozytor, chociaż był jednym z trzech Polaków, którego dzieła prezentowano w mediolańskiej La Scali(dwaj pozostali to Franciszek Mirecki i Krzysztof Penderecki). Przyszedł na świat w Rzymie (1816). Nie tylko komponował, ale także śpiewał (tenor) i udzielał się jako dyplomata. Jego dziadek, podkomorzy nadworny koronny, Kazimierz Poniatowski był rodzonym bratem Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Jest autorem 9 oper włoskich i 3 francuskich. Tylko jedna z jego oper wystawiona była w XIX w. na ziemiach polskich. To właśnie Don Desiderio.

Józef Michał Ksawery Poniatowski, Don Desiderio
Premiera: 20 października 2018 roku, godz. 18.00
Opera Śląska w Bytomiu

Dodaj komentarz