Portale Bartosza Kokosińskiego

11 października w Busku Zdroju odbyła się inauguracja 10. edycji Sztuki w przestrzeni publicznej. To coroczna impreza, w ramach której wybitni współcześni artyści przygotowują premierowe prace, prezentowane widzom poza przestrzeniami galeryjnymi. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki, prowadzoną przez Dorotę i Tomasza Tworków.

Bartosz Kokosiński, „Portale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Kokosiński, „Portale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. jubileusz to dla Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki nie tylko czas podsumowań, lecz także planów na przyszłość. Po raz pierwszy impreza zagościła w Busku-Zdroju przy ul. 1 Maja 1. Przez dekadę małżeństwu Tworków udało się stworzyć najważniejsze wydarzenie artystyczne województwa świętokrzyskiego. W „Sztuce w przestrzeni publicznej” brali udział najważniejsi artyści współcześni, żeby wspomnieć choćby Pawła Althamera, Kubę Bąkowskiego, Joannę Rajkowską, Roberta Kuśmirowskiego, Leona Tarasewicza czy Artura Żmijewskiego. Każda edycja imprezy to premierowa praca lub seria prac, udostępniane publiczności w przestrzeni miejskiej. Część – jak artystyczne działania Pawła Althamera w kieleckiej żydowskiej bożnicy – wrosła w miejsce swojego powstania, część – jak Tężnia Roberta Kuśmirowskiego czy Turbina Adama Garnka – pokazywane były w Polsce i za granicą.

Fundacja upublicznia sztukę współczesną również dzięki bogatej kolekcji sztuki powojennej, która eksponowana jest na stałe w hotelu Bristol Art&Medical SPA i w jego otoczeniu przy ul. 1 Maja 1 w Busku-Zdrój. Można tam zobaczyć między innymi prace Marii Anto, Kuby Bąkowskiego, Jakuba Ciężkiego, Edwarda Dwurnika, Antoniego Fałata, Maurycego Gomulickiego i wielu innych.

W naszych projektach najważniejsza jest różnorodność. Każdy artysta zaproszony do udziału jest zupełnie inny, każdemu dajemy wolną rękę. Nie narzucamy tematów, wspieramy w realizowaniu własnej wizji artystycznej, dobranej zawsze do miejsca ekspozycji. Ważnym tematem przy każdej edycji Sztuki w przestrzeni publicznej jest dla nas to, jak tę różnorodność oddać i pokazać widzom – mówi Dorota Tworek, Prezes Zarządu Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.

Podczas jubileuszowej edycji wydarzenia odsłonięto nowy projekt Bartosza Kokosińskiego – Portale. Przygotowana na zamówienie Fundacji wielkoformatowa i interdyscyplinarna praca, której główną inspiracją są wszechobecne smartfony – portale między światem analogowym i cyfrowym – jest efektem rozważań artysty na temat przenikania się tych światów, oraz miejsca jednostki w coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości. Portale będą eksponowane do 30 listopada 2018 roku przy ul. 1 Maja 1 w Busku-Zdroju.

Bartosz Kokosiński, „Portale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Kokosiński, „Portale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Kokosiński urodził się w 1984. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom na wydziale malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Montuje wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Bartosz Kokosiński. Portale
Sztuka w przestrzeni publicznej
Od 11 października do 30 listopada 2018 roku
Ul. 1 Maja 1, Busko-Zdrój

Dodaj komentarz