• 2018-10-18

Pluton p-brane

Krakowski Teatr Łaźnia Nowa zaprasza 18 października na premierę spektaklu pt. Pluton p-brane – debiutu reżyserskiego dramatopisarza i dramaturga Mateusza Pakuły.

„Pluton p-brane”, reż. Mateusz Pakuła (źródło: materiały prasowe teatru)

„Pluton p-brane”, reż. Mateusz Pakuła (źródło: materiały prasowe teatru)

Pluton: do niedawna dziewiąta planeta Układu Słonecznego, dziś zaledwie plutoid lub, co gorsza, planeta karłowata. Kiedy w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi pełnoprawny status planety, niejedna osoba uroniła łzę. Historia Plutona miała przecież takie piękne i szalone początki!

Poznajcie Percivala Lowella i Clyde’a Tombaugh, dwóch odkrywców tej nieistniejącej już planety. Do ich spotkania nigdy by nie doszło, gdyby nie surrealistyczna wyobraźnia Mateusza Pakuły.

Tak. To będzie historia kosmiczna. To będzie historia, która się wydarzyła i która jednocześnie się raczej nie wydarzyła. To znaczy, owszem, bazuje na biografii, żywi się tak zwanym prawdziwym życiem prawdziwego człowieka, który naprawdę istniał, ale jednocześnie pozwala sobie na wiele zmyśleń – czytamy w didaskaliach.

Jedną z głównych ról w spektaklu zagra Jan Peszek, który po latach wraca do Łaźni Nowej (wcześniej można było zobaczyć go w Misji i Wejściu smoka).

Realizatorzy:

Tekst i reżyseria: Mateusz Pakuła
Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska
Muzyka: Zuzanna Skolias, Antonis Skolias
Choreografia: Cezary Tomaszewski
Reżyseria światła i video: Marcin Chlanda
Inspicjent: Marcin Stalmach

Występują: Mikołaj Karczewski, Jan Peszek, Zuzanna Skolias.

Mateusz Pakuła, Pluton p-brane
Premiera: 18, 19, 20 października 2018, godz. 19.00
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz