Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy

Poznaliśmy laureatów 4. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Niezaprzeczalnym triumfatorem okazali się autorzy projektu bulwarów nad Wisłą, do których trafiły aż trzy nagrody: Grand Prix, Nagroda Publiczności oraz nagroda w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna.

„Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy”, Bulwary Wiślane, fot. Piotr Krajewski (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy”, Bulwary Wiślane, fot. Piotr Krajewski (źródło: materiały prasowe organizatorów)

W finale tegorocznej, 4. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy znalazło się wiele różnorodnych projektów: od miejskiej akupunktury do wielkich inwestycji. Wszystkie są ważne. Oto garść statystyk: mieliśmy 77 zgłoszeń do Nagrody. Po weryfikacji rozpatrywaliśmy 41 różnych realizacji i wydarzeń. Ostatecznie nominowaliśmy do Nagrody 17 realizacji w sześciu kategoriach – przypomniała Marlena Happach, architekt miasta i przewodnicząca 16-osobowego jury Nagrody Prezydenta m. st. Warszawy.

Jury uznało, że najlepszy budynek użyteczności publicznej to Akademia High School przy ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej 2 w Miasteczku Wilanów. Najlepszym budynkiem komercyjnym jest Szucha Premium Offices przy ul. Szucha 19. Najlepszy obiekt mieszkalny powstał na Pradze-Północ przy ul. Nieporęckiej 2. W kategorii Najlepsza rewitalizacja wygrało Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28-42. Najlepsze wydarzenie architektoniczne to Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza.

W plebiscycie mieszkańców, dzięki któremu poznajemy perspektywę samych warszawiaków – użytkowników architektury i przestrzeni publicznej, wpłynęło 2267 głosów. Po raz pierwszy w historii Nagrody Architektonicznej w swoich ocenach wyjątkowo zgodni byli członkowie jury oraz mieszkańcy. Uznali, że najlepsza realizacja 2017 roku to bulwary nad Wisłą.
Projekt bulwarów nad Wisłą, odcinka od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego, powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu. Obiekty kubaturowe to dzieło architektów z pracowni Artchitecture. Są też obiekty pływające, za które odpowiadały Biuro Projektów Szumielewicz i Pawłowski Architekci oraz Dariusz Dołowy, Water Home. Inwestorem jest Miasto Stołeczne Warszawa.
Bulwary na Powiślu i Mariensztacie na odcinku od ul. Tamka do ul. Boleść różnią się od odcinka urządzonego wcześniej wzdłuż Starego i Nowego Miasta. Oferują więcej atrakcji – jest część parkowa z podestami i zadaszeniami, ozdabiają je figury ryb, szemrze tu fontanna i minirzeka, a dzieci mogą poskakać na trampolinach. Plac przy nowym przejściu podziemnym pod Wisłostradą uatrakcyjnia Wodowskaz Warszawski. Na głównym poziomie bulwaru działa kilka pawilonów z kawiarniami. Na nabrzeżu przy Centrum Nauki Kopernik powstał tzw. Park Żywej Rzeki, symboliczny krajobraz obszarów zalewowych. Główna idea kompozycyjna bulwarów pozostała taka sama – linearna promenada piesza i rowerowa, która łączy place nad wodą urządzone na przedłużeniu ulic – osi urbanistycznych.
Uzasadnienie jury: Nagrodę przyznano za wykreowanie bardzo atrakcyjnej przestrzeni publicznej na styku miasta i Wisły, ważnej dla tożsamości Warszawy. To kolejny etap przywracania rzeki mieszkańcom i wprowadzania nowych funkcji na bulwarach. Praca architektów krajobrazu, urbanistów, architektów obiektów wolno stojących, a także pływających i cumujących przy nabrzeżu oraz indywidualnie zaprojektowane meble miejskie złożyły się na całość o jakości niespotykanej wcześniej w Warszawie.

Organizatorem konkursu i fundatorem Nagród jest Prezydent m.st. Warszawy. Partner merytoryczny to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy
Grand Prix, Nagroda Publiczności, Najlepsza przestrzeń publiczna 2017: Bulwary Wiślane

Dodaj komentarz