Larisa Crunțeanu bada fenomen obiektu

Projekt Larisy Crunțeanu wiąże się z przypadkowym znaleziskiem w centrum Bukaresztu. Razem z artystką Sonją Hornung napotkały tam dziwaczny obiekt — stojący na trawniku niemy głośnik w kształcie kamienia. Znalezisko to sprowokowało je do postawienia pytań nie tylko o to, czym jest przedmiot i do czego służy, ale również — jak brzmi i co mówi. Czy mógłby być jednym z głosów jakiejś większej grupy? Gdzie znajduje się granica jego realności i sztuczności?

 Larisa Crunteanu, Bez tytułu, 2018, klatka z filmu, dzięki uprzejmości artystki  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Larisa Crunteanu, Bez tytułu, 2018, klatka z filmu, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Crunțeanu koncentruje się na samym obiekcie. Stawia pytania, które pozostaną bez odpowiedzi. Wystawę Aria mineralia komponuje na kształt mapy myśli — składają się na nie osobiste skojarzenia, powszechne symbole i odniesienia do kultury. Odwołuje się przede wszystkim do pojęcia mimikry i świadomości społecznej, czyli kolektywnego zbioru wyobrażeń, opinii i wierzeń.

Artystka zamiast moralizatorskich treści proponuje żartobliwe i różnorodne podejście do istotnych spraw filozoficznych oraz społecznych. Autorka rozkłada swój dylemat na czynniki i choć wie, że nie będzie w stanie zrozumieć do końca fenomenu obiektu, to może za jego sprawą spróbować zrozumieć własne otoczenie.

Larisa Crunțeanu (ur. 1986) — absolwentka kierunku fotografia i film, a także doktorantka w National Arts University w Bukareszcie. Działa na pograniczu wideo i performansu, jej prace opierają się na badaniach oraz wolnych spekulacjach, tworząc pretekst do pojawiania się nowych praktyk i organizacji. Wraz Xandrą Popescu prowadziła w Bukareszcie inicjatywę Atelier 35 (2012–2016). Mieszka i pracuje w Bukareszcie i Warszawie.

Wystawa jest częścią projektu F vs F wyprodukowanego przez Copia Originala Association i współfinansowanego przez National Cultural Administration Fund (AFCN), Rumunia.

Larisa Crunțeanu. Aria mineralia
Kuratorka: Julia Harasimowicz
Od 20 października do 2 grudnia 2018 roku
Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie

Dodaj komentarz